MENU
Menu
Choroba penisu.

Sex a flirt Najobávanejšie ochorenia penisu: Viete ho správne prehliadnuť?

Ochorenia penisu sú podstatne závažnejšie, ako keď vás začne škriabať v hrdle. Nielen preto, že je pre muža omnoho komplikovanejšie riešiť delikátny problém u doktora, ale aj preto, že na penis obvykle neexistuje šumivý prášok, ktorý účinkuje z večera do rána. Na mieste je teda rozhodne prevencia.

Erektilná disfunkcia
Mnoho mužov spanikárilo vo chvíli, keď zrazu v strede aktu opadol ich záujem, potešenie aj erekcia. Ale pozor. To ešte neznamená, že sa pomaly z triedy aktívnych milencov radíte k mužom s impotenciou. Erektilná disfunkcia je stav, kedy počas pol roka nedosahujete kvalitnú erekciu, alebo uspokojivý sex. Preto jedna indispozícia ešte nerobí problém. Na vine je často ťažké jedlo, únava alkohol a možno aj fakt, že partnerka nie je tak sexy, aby vytiahla erekciu do žulovej kondície. Nie vždy je totiž zlyhanie len naša vina.

Peyronieho choroba
V tomto prípade je tej tvrdosti trochu viac, ako by ste chceli. Na vine je zjazvené tkanivo penisu. Vyskytuje sa u mužov po tridsiatke. Aj tkanivo penisu sa môže poškodiť a vznikajú v ňom jazvy. Prvým príznakom je zmena sklonu erekcie a nahmatanie tvrdých dráh tkaniva v penise. Ak niečo také spozorujte, neváhajte ísť k lekárovi. Skorá diagnostika a liečba vám môže zachrániť erekciu. Inak sa môže stať penis plne nefunkčný.

Balanitída
Nie je to žiadna banalita. Ide o zápal penisu a žaluďa. Prejavuje sa svrbením, následným začervenaním a opuchom. Preto ak zistíte zmenu farby sliznice, vždy treba spozornieť. Ochorenie môže vznikať nevinne, len ako následok napríklad alergie alebo mechanického poškodenia, ale aj ako dôsledok pohlavnej choroby.

Rakovina
Nevyhýba sa ani genitáliám. Mužov najčastejšie postihuje rakovina semenníkov a prostaty. Semenníky si prehliadajte každý týždeň v teplej vode. Ak nahmatáte malú nepohyblivú a nebolestivú hrču, šup čo najskôr k lekárovi. V skorých štádiách je vysoká šanca na vyliečenie. Prostatu si pokojne môžete nahmatať cez konečník. Ak to budete robiť pravidelne, veľmi rýchlo zistíte, aj či sa mení. Rakovina samotného penisu je zriedkavá a prejavuje sa mokvavými kožnými prejavmi a červeným fľakom na penise. Pozor, prevenciou je dobrá hygiena. Takže každý deň sprcha a čisté trenírky.