MENU
Menu

Sex a flirt Mužskí prostitúti, ktorí sa zapísali do dejín

Ak si myslíte, že prostitúcia je „remeslo", ktorému sa venujú len ženy, hlboko sa mýlite. História je plná mužských prostitútov, ktorí inšpirovali pri tvorbe básnikov, maliarov, politikov či režisérov. Len dvaja muži z nášho zoznamu - Lao Ai a Shai Shahar udržiavali sexuálny kontakt so ženami, ostatní obšťastňovali najmä mužov.

Mužskí prostitúti, ktorí sa zapísali do dejín

Faedo z Elisu, 4. storočie pred Kristom

Faedo bol pohľadný mladý muž z aristokratickej rodiny, ktorého zajali vo vojne medzi Elisom a spojencami, Aténami a Spartou. Odviedli ho do Atén, kde slúžil ako otrok - prostitút. „Venoval" sa klientom aj na slávnosti, na ktorej sa zúčastnil filozof Sokrates, ktorého prosil o slobodu. Sokratesovi priatelia Faeda z otroctva vykúpili a stal sa z neho filozof. Platón po ňom dokonca pomenoval dialóg Faedo. Po Sokratovej smrti sa Faedo vrátil do Elisu a založil vlastnú filozofickú školu.

Perverznosti z dejín prostitúcie: V Ríme ju povýšili na umenie

Lao Ai, zomrel v roku 238 pred Kristom
Počas panovania Qin Ši Huanga, vládcu štátu Qin a neskôr prvého cisára Číny slúžil na dvore mladík menom Lao Ai. Na dvor ho prepašovali ako eunucha, no v skutočnosti bol milencom ovdovenej kráľovnej. Lao si vychutnával a verejne užíval svoje privilegované postavenie. S tichým súhlasom kráľovnej a spoločne s regentom Lu Buwei pripravil sprisahanie proti budúcemu cisárovi. Pri neúspešnom pokuse o prevrat však Lao zomrel, Lu spáchal samovraždu a kráľovnú uväznili.

Najznámejšie prostitútky, ktoré menili dejiny

John Saul, 1857-1904
John Saul pochádzal z chudobnej rodiny z dublinského slumu, no stal sa z neho najslávnejší londýnsky prostitút, ktorý zohral úlohu v hlavných škandáloch mužskej prostitúcie vo viktoriánskom období. V roku 1887 bol jedným z najvyhľadávanejších prostitútov na Cleveland Street. Za túto činnosť ho však nikdy nestíhali, pretože úrady mali obavy, že pri procese by menoval svojich prominentných klientov, vrátane princa Alberta Viktora, vnuka kráľovnej Viktórie a dediča trónu.

Jean Genet, 1910-1986
Jean Genet patril k najznámejším dramatikom a mysliteľom francúzskeho modernizmu, ktorý inšpiroval pri tvorbe okrem iného aj Jeana-Paula Sartra. Určité obdobie života sa živil ako zlodej a homosexuálny prostitút. Ako jeden z prvých autorov vo svojich románoch nepokryte, i formou pornografie, oslavoval homosexualitu spojenú s promiskuitou a brutalitou. Gener sa neskôr stal politickým aktivistom a dramatikom a David Bowie o ňom dokonca zložil pieseň „Jean Genie".

Denham Fouts, 1914-1948
Diela svetovej literatúry sú plné múz a jednou z nich je Denham Fouts, výstredný krásavec z Floridy, ktorý sa stýkal s umelcami i aristokratickou smotánkou. A viedol naozaj pestrý život. Medzi jeho klientov patrili boháči, umelci a mnohí najslávnejší autori toho obdobia. Spisovatelia Isherwood či Capote ho charakterizovali ako najlepšie vydržiavaného chlapca na svete. Obaja boli homosexuáli a vo svojich knihách často a radi písali o živote ich „chlapca". Foutsa spomína vo svojich dielach aj Gavin Lambert či americký spisovateľ Gore Vidal. Jeho milencom bol i francúzsky herec Jean Marais či zámožný mecenáš umenia Peter Watson. Denham zomrel vo veku 34 rokov na zlyhanie srdca.

FOTO: Tajomstvo verejných domov. Takto vyzerajú bordely zvnútra

Shai Shahar
Bývalý vojak Shai Shahar, ktorý slúžil v Spojených štátoch amerických a Izraeli, bol prvým mužom, ktorý stál v slávnych oknách vo vykričanej amsterdamskej štvrti červených svetiel. Tvrdil, že medzi jeho klientelu patrili slávni politici, filmové hviezdy i príslušníci kráľovských rodov. Tiež tvrdil, že mal sex s 500 rôznymi ženami a 40 pármi. Po skončení „kariéry" sa z neho stal spevák a propagátor burlesky, ako aj obhajca práv prostitútov.

Andrew Cunanan, 1969 - 1997
Andrew Cunanan sa venoval prostitúcii na západnom pobreží Spojených štátov. Dlhé roky nemal stálu prácu, no priatelil sa so staršími bohatými mužmi, ktorým poskytoval sexuálne služby a utrácal ich peniaze, aby zapôsobil na svojich známych v miestnej gay komunite. Neskôr sa z neho stal sériový vrah, ktorý zavraždil piatich ľudí. Jeho prvou obeťou bol Jeff Trail, bývalý milenec, ktorého ubil oceľovým kladivom. „Preslávila" ho však vražda talianskeho módneho návrhára Gianna Versaceho, ktorého dvakrát strelil do hlavy. Osem dní po jeho vražde spáchal samovraždu. Počas vyšetrovania vznikli špekulácie, že motívom činov bola diagnóza HIV, no pitva to nepotvrdila. Polícia nakoniec prípad uzavrela s tým, že Cunanan zabíjal v dôsledku nezvládnuteľnej zúrivosti.

DISKUSIA
30.8. 2019 19:00
Diskusia