Jonathan M. má 41 rokov a je darcom spermií. Na tom by nebolo nič zvláštne, no holandské zákony umožňujú darovať spermie len v takom množstve, aby splodili najviac 25 potomkov.

Práve preto teraz vášnivý darca čelí obžalobe. Zvyšuje totiž šancu, že v krajine dôjde k incestu a tým pádom aj k vývojovým poruchám detí. Jonathan totiž stihol splodiť už 550 potomkov. Udala ho jedna z matiek, ktorej pomohol splodiť dieťa.

„Keby som vedela, že ten chlap m stovky detí, nikdy by som si ho nevybrala,“ uviedla matka v jednom z rozhovorov. „Keď si len pomyslím na dôsledky, ktoré to môže mať pre moje dieťa, cítim veľkú neistotu ohľadom jeho budúcnosti. Aj preto som sa obrátila na súd.“

Darca prvýkrát pritiahol pozornosť v roku 2017, vtedy bol otcom najmenej stovky detí. Holandská Gynekologická a pôrodnícka spoločnosť vtedy vydala spermobankám a klinikám, ktoré sa venujú umelému oplodneniu, príkaz, aby už spermie dotyčného nevyužívali. To ale Jonathana nezastavilo v jeho snahe šíriť svoje gény ďalej.

Jonathan totiž ponúkal svoje spermie nádejným matkám cez sociálne siete a klamal o tom, koľkým deťom je už otcom. V súčasnosti žije v Keni, a tak bude jeho stíhanie pre Holandsko zrejme náročné. Obžalobu zatiaľ nekomentoval.

„Obžalovaný uprednostnil svoju potrebu rozmnožovania pred psychickým a fyzickým zdravím svojho potomstva,“ uvádza sa v obžalobe. Riziko, že dôjde k splodeniu potomstva súrodencami, totiž v prípade tak širokého potomstva, aké splodil Jonathan, výrazne rastie. Na to však Holanďan zrejme nepomyslel, alebo riziko ignoroval. K svojej urgentnej potrebe splodiť stovky detí sa zatiaľ tiež bližšie nevyjadril.

Aký je váš názor na túto situáciu? Mal by mať človek právo splodiť toľko detí, koľko chce, aj keď ich tým môže ohroziť? Dajte nám vedieť v komentároch.