Uznáte, že zaľúbiť sa je jeden z najkrajších pocitov, aké existujú. Niekto mu dokonca pripisuje nadpozemský pôvod. V skutočnosti sú veci trochu prozaickejšie. Psychológia a biochémia dokážu pomerne presne vysvetliť záhady povestného iskrenia.  Od čoho teda závisí, či sa v nás rozhorí oheň? A čo sa deje v našom vnútri, keď nás zasiahne Amorov šíp?

Aké máme očakávania
Nemecký psychológovia urobili medzi osamelými osobami prieskum a položili im otázku, čo očakávajú od partnera. Muži vyslovili jednoduchšie želania než ženy. Takmer všetky sa týkali výzoru, napríklad „pekná, dobrá postava, jemná pokožka“. Evoluční psychológovia si myslia, že muži inštinktívne hľadajú zdravú partnerku s vysokým reprodukčným potenciálom. Naopak, ženy by najviac chceli „inteligentného, sebavedomého a vzdelaného“ muža. Úroveň vzdelania a postavenie partnera sú pre ženy oveľa dôležitejšie než pre mužov. Aj to sa považuje za pozostatok kamennej doby.

Výber partnera
Podobnosť je hnacou silou a veľmi dôležitým faktorom pri hľadaní partnera. Pri online komunikácii alebo pri flirtovaní v bare bleskovo skenujeme kandidáta podľa toho, či sú jeho životné podmienky totožné s našimi. Podvedome hľadáme partnera, ktorý pochádza z rovnakého sociálneho prostredia, podobne dobre vyzerá, má podobné názory na svet a podobný humor.

Štúdie z univerzity v maďarskom Pécsi okrem toho poukazujú na to, že muži vo veľkej miere uprednostňujú ženy, ktoré majú podobne krojený tvar pier a sánky, ako mala ich vlastná mama. A ženy sa vydávajú nadpriemerne často za mužov, ktorých nos a oči im pripomínajú otca.

Vôňa neklame
Niekedy sa zdá, že to všetko pasuje, a predsa to neiskrí. Možno to spočíva v podceňovaní dôležitého detailu: vône. Podľa známej štúdie z univerzity v Berne čuchali študentky nosené tričká mužov. Inštinktívne im boli najsympatickejší tí, ktorých gény skupiny s označením MHC sa od ich vlastných najväčšmi líšili. Tieto gény vytvárajú molekuly, ktoré umožňujú imunitnému systému zaregistrovať votrelca. Neskoršie štúdie ukázali, že aj muži pozoruhodne presne „vyňuchajú“ tieto génové rozdiely. Možno nás príroda takto ochraňuje pred sobášom s príbuznými, aby sa neskôr deti mohli vďaka šírke pásma MHC lepšie brániť pred chorobami.

Záplavy hormónov
A čo sa stane, keď všetko konečne do seba zapadne? Vtedy sa v našom tele začnú diať iné veci. Andreas Bartels ako prvý neurovedec preskúmal mozog zaľúbených. Výsledok bol ohromujúci. Štyri rôzne, úzko ohraničené plochy svietili na tomografoch magnetickej rezonancie, a to v limbickom systéme, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri vzniku pocitov šťastia a spracovania emócií. U zaľúbencov sú aktívne tie isté oblasti ako u človeka zavislého od kokaínu, keď vidí drogy. Ešte napínavejšie bolo zistenie, že tieto oblasti preukázali najvyššiu hustotu receptorov na produkciu oxytocínu a vazopresínu. Preto tieto ,hormóny blízkosti‘ často zaplavujú telá zaľúbených, a tak zvyšujú dôveru a posilňujú väzbu medzi nimi.

Žiaden strach
Bartels objavil aj to, že u zaľúbených sa odmlčali rôzne mozgové plochy, ktoré sú za normálnych okolností aktívne pri vzniku strachu, agresií a depresií. Láska robí človeka nielen šťastným, ale aj nežným a odvážnym. A navyše sa prejavujú ako nápadne pokojné plochy, ktoré sa bežne aktivujú pri kritických hodnoteniach iných. Možno to prispieva k tomu, že zaľúbenci prekonajú vrodenú opatrnosť a dovolia priblížiť sa nejakému človeku, ktorý bol pre nich prednedávnom ešte cudzí. Navyše k hormónom blízkosti sa vyplaví do tela aj veľké množstvo endorfínu, ktorý robí zaľúbených euforickými. Zvýšená hladina ďalších hormónov ich zasa núti stále myslieť na toho druhého.

Niečo pokojnejšie
Ale zďaleka to nie je šťastný koniec strastiplného príbehu. Vášeň sa zo vzťahu postupne vytráca. Potkany sú si vzájomne atraktívne len pár sekúnd, slony sú „zaľúbené“ asi tri dni a u ľudí trvajú silné vášnivé pocity priemerne deväť mesiacov až tri roky.

Potom frekvencia sexu klesá približne o päťdesiat percent, všetko sa utíši. Zmiznú pocity s motýľmi aj divoké, bláznivé časy, aké boli na začiatku. Vtedy však môže na-stúpiť namiesto zamilovania niečo pokojnejšie, vyrovnanejšie, stabilnejšie. Láska. A keď má niekto šťastie, vydrží mu do konca života.