MENU
Menu

Sex a flirt FOTO: Spoločníčky z Vietnamskej vojny: Ženy, ktoré robili spoločnosť Američanom

Vo všetkých krajinách a v každej vojne sa vždy našli ženy, ktoré paktovali s dobyvateľmi či okupantmi. Vo Vietname bola síce situácia trochu zložitejšia, no aj tamojšie ženy neraz žili či aspoň spávali s americkými vojakmi. Deti, ktoré vzišli z takýchto zväzkov, to mali v živote mimoriadne ťažké.

FOTO: Spoločníčky z Vietnamskej vojny: Ženy, ktoré robili spoločnosť Američanom
Američania v Južnom Vietname nevystupovali ako okupanti a tamojšie ženy nevideli nič zlé na tom, ak si nejakého mladíka zo zahraničia ulovia. Lenže keď USA uznali prehru a stiahli armádu z Vietnamu, k moci sa dostala komunistická strana a verejná mienka sa obrátila proti tým, ktoré hľadali útechu u amerických vojakov. A nepriazeň neobišla ani ich deti, skôr naopak.

FOTO: Zábery z vojny vo Vietname, ktoré sa nemali dostať na verejnosť

Prezývali ich „bụi đời", vo voľnom preklade čosi ako „špina života". Termín najprv označoval pouličné gangy mladistvých, ale po návrate Američanov do vlasti sa uchytil aj na označenie takzvaných „ameraziatov", teda potomkov mužov zo zámoria a Vietnamiek. Odhaduje sa, že takýchto detí tu ostalo asi 50-tisíc. Spoločnosť ich odvhrla, zväčša sa živili žobraním, neraz prostitúciou. Americká vláda prijala zodpovednosť za tieto „deti" až v roku 1988, kedy ich na základe zákona zvaného aj „Amerasian Homecoming Act" získalo občianstvo približne 20-tisíc.

Fotografie žien, ktoré robili spoločnosť americkým vojakom počas vojny, nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
17.10. 2019 15:00
Diskusia