Hlava je tá, čo do veľkej mieri riadi aj vaše sexuálne nasadenie. Preto až 90 percent erektilných disfunkcií spôsobuje práve nesprávne myslenie. Hoci penis máte plnohodnotne zdravý.

Tri druhy erekcie

Výsledok je síce rovnaký, ale dôvod erekcie a teda nabudenia sa líši. Urologička a súčasne aj sexuálna terapeutka Rena Maliková rozlišuje tri druhy erekcie:

  • Reflexná – spôsobená fyzickou stimuláciou. Dokáže sa dostaviť aj bez vizuálneho podnetu.
  • Nočná – neovplyvniteľná, je výsledkom kolísania testosterónu v tele aj erotických snov.
  • Psychogénna - vyvolaná mentálnym obrazom, alebo túžbou.

Ideálne je ak sa túžba spojí s fyzickou stimuláciou. Avšak tri druhy erekcie ukazujú, že nie je všetko len o fyzickom akte práve naopak. Omnoho častejšie dokážete mať erekciu bez neho. To znamená, že najdôležitejší orgán pre pevnú erekciu je práve hlava. A jej treba venovať aj pozornosť, ak to tam dole začne zlyhávať.

Ako odhaliť mentálny problém?

Rena Malik upozorňuje, že muži, ktorí nemajú problém dosiahnuť erekciu, ale začína u nich problém s jej udržaním, by mali svoju pozornosť zamerať práve na hlavu. Často sa totiž telo nabudí, ale hlava akoby išla proti nemu. A erekcia opadne. „Psychogénna erektilná dysfunkcia je teda neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu počas sexu v dôsledku psychologických faktorov," hovorí. Najčastejšie ju narúšajú negatívne myšlienky, nízka sebaúcta, depresia, úzkosť, problémy vo vzťahoch. V skutočnosti teda nejde o problémy s pohlavným ústrojenstvom, ale s psychikou, ktorá na sexuálny výkon výrazne vplýva.

Ukazuje sa náhle zlyhanie

Veľmi veľa o strate erekcie z psychologického dôvodu hovorí aj náhla strata. Pretože muži, ktorí majú problémy fyzického charakteru neprichádzajú o erekciu náhle a ako šibnutím čarovného prútika, ale postupne. Ich penis sa stáva menej tvrdším, vydrží kratšie, no ak je strata náhla a rýchla, je vysoká pravdepodobnosť, že ju narušili vaše vlastné myšlienky.

Ako bojovať proti psychologickej disfunkcii?

Rena Maliková radí byť uvoľnený. Upratať si vo vzťahu. Ideálne nemať žiadne rozbroje a nevypovedané výčitky. Jedným z bežných spôsobov liečby psychogénnej erektilnej dysfunkcie je kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá sa zameriava na pochopenie, riadenie a preformulovanie individuálnych očakávaní od pohlavného styku. Ďalšou možnosťou je práca na zmyselnosti a samozrejme posilnenie sebavedomia. Dobrou správou teda je, že ak vám zlyháva erekcia, nemusí to znamenať, že potrebujete Viagru. Často stačí mať len pokoj v duši a dobrú náladu.