Riziko naozaj existuje
Ani jedna forma ochrany vám nesľúbi stopercentnú záruku, že nedôjde k neželanému otehotneniu. Napriek tomu je používanie vybranej formy najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť. Kondóm, tabletky, krúžok či hocičo iné teda áno, ale správne! K pochybeniam najčastejšie dochádza pri nasadzovaní, výbere veľkosti, v prípade tabletiek pri nepravidelnosti užívania. Nezabúdajte ani na to, že napríklad také antibiotiká majú výrazný oslabujúci vplyv na hormóny, ktoré žena užíva.

Keď chýba ochrana
Medzi najrizikovejšie spôsoby patrí sex bez akejkoľvek ochrany. Vtedy sa miera risku výrazne šplhá hore, a to aj v prípade, že si "pomáhate" prerušovaným stykom. Zdá sa to jednoduché a najmä účinné - vytiahnuť a vyvrcholenie smerovať mimo ženského lona - no istota to rozhodne nie je. Štatistika tejto metódy ukazuje, že takto otehotnie jedna zo štyroch žien. A to je pomerne veľké riziko!

Existuje núdzové riešenie
Ak ste si teda nedali pozor, alebo došlo k nehode aj pri snahe o použitie ochrany, treba vedieť, čo robiť. Hrozba neželaného tehotenstva vypáli celkom inak v prípade stabilného páru a v prípade náhodnej známosti. A to je len jeden z mnohých príkladov. Ak viete, že nechcete riskovať možné oplodnenie, treba poznať núdzovú možnosť, ktorou je tzv. tabletka po. Žena ju má užiť najneskôr do 72 hodín od styku a platí, že čím skôr, tým je účinnejšia. Zabráni otehotneniu, a to bez väčších problémov.

Potrat je poslednou možnosťou
Ak došlo k nehode a pár to ponechá "na osud", po pár týždňoch sa ukáže, či príroda zaúradovala alebo nie. Neželané tehotenstvo sa v pokročilejšom stave môže riešiť potratom, ale treba rátať so všetkými rizikami. Jednak ide o invazívny zákrok do ženského tela, jednak zanecháva psychickú i fyzickú záťaž. Aj preto je dôležité myslieť na ochranu vopred a neriskovať niečo, čo si v danom momente neželá ani jeden z páru.