Len vďaka mozgu zažívame orgazmus, príjemné pocity, stav zamilovanosti a naplnenia. Penis je vlastne len kuriér, ktorý doručí informáciu o dráždení do mozgu, kde sa následne začína celé rodeo.

Rozkvitne ako ruža
Skúmania na magnetickej rezonancii pri orgazme ukazujú, že stav vyvrcholenia je možné pokojne prirovnať k malému mozgovému ohňostroju. Aktivujú sa rôznorodé mozgové centrá a prebieha tam doslova búrka príjemných pocitov. Neuropsychológ Jason Krellman si však všimol zaujímavú súvislosť. Výrazne sa zaktivuje limbický systém, ktorý zodpovedá za emócie, fyziológiu a predstavuje tú primitívnejšiu časť nášho ja. Pritom sa zablokujú niektoré centrá mozgovej kôry zodpovednej za racionálne uvažovanie. Výsledkom je, že na malú chvíľu sa človek stane úplne oslobodený od myslenia a velenie preberajú inštinkty. Na chvíľu sa tak počas orgazmu stretne akoby so svojim pravekým ja.

Zaplaví vás dopamín
Látka, ktorá sa vyplavuje pri prežívaní šťastia podporuje eufóriu a aktivuje časti mozgu, ktoré zodpovedajú za uspokojenie. Pozor, rovnaké stavy navodzujú aj drogy. Práve dopamín je teda dôvodom, prečo sa niektorí ľudia stanú na sexe, masturbácii a orgazme doslova závislí. Ich mozog jednoducho potrebuje viac dopamínu.

Pohoda vďaka vazopresínu
Mozog po orgazme dá znamenie na vyplavenie vazopresínu, látky, ktorá navodzuje pocit pohody. Avšak to znamená aj zvýšenie úrovne ospalosti. Preto sa po sexe tak dobre zaspáva. Ide o ďalší mierny opiát, ktorý si počas orgazmu „navarí“ mozog sám.

Aktivuje hormóny smútku
Zaujímavým zistením je, že po orgazme mozog uvoľňuje prolaktín a dopamín. Táto kombinácia nie je úplne najpríjemnejšia. V prvom rade spôsobí pokles túžby. Možno to poznáte, pred sexom by ste partnerke zniesli aj modré z neba, ale po sexe už začnete vyjednávať, či naozaj potrebuje kúpiť také drahé topánky. Môžu za to tieto dve zložky. Opadne túžba a na veci sa začínate pozerať opäť racionálne. U ľudí príliš citlivých na tieto látky sa však môže dostaviť smútok, plač či dokonca depresia. Nie je to výsledok zlého sexu. Práve naopak, toho dobrého.