Potešenie ústami sa možno javí ako bezpečná cesta k potešeniu, ale pravda je niekde úplne inde. Týmto spôsobom síce žena neotehotnie, to je fakt, ale môže preniesť alebo chytiť nejakú tú "pliagu". A platí to aj opačne - pokiaľ vy tešíte jazykom ju. Na čo teda pozor?

Herpes
Ak ste s neznámou kočkou, nie je na škodu pozrieť jej kritickým okom na ústa. Herpes je úplne bežnou vecou, ktorá sa spája so slabšou imunitou a vyhadzuje sa pomerne bežne. Pery sa vyliečia za cca týždeň, no ak počas tohto času nevydržíte a infikovaná slečna vám poskytne orál, riskujete. Prenos herpesu na genitálie môže spôsobiť nepekné zdravotné opletačky a samozrejme, funguje to aj naopak. Pokiaľ má niekto z páru herpes tam dole, druhý sa ním môže cez ústa nakaziť.

HPV vírus
Táto skratka definuje ľudský papilomavírus a kým niektoré jeho kmene spôsobujú spomínaný herpes či bradavice, čo pomerne ľahko vyliečite, iné druhy hrozia rakovinou. Lekári skutočne upozorňujú, že za vyšším nárastom rakoviny úst a hrtana je práve orálny sex, takže pozor! Netreba sa sexu vyhýbať, ale vykonávať ho zodpovedne, nestriedať partnerky či partnerov a chrániť sa.

Kvapavka
Známa choroba sa šíri telesnými tekutinami, takže netreba rátať s tým, že ústa by vedeli odolať. Práve naopak. Baktérie spôsobujúce túto nepríjemnú infekciu majú rady vlhké a teplé miesta, takže nejde len o trubice pohlavných orgánov, ale aj ústnej dutiny. Prejavuje sa tam pľuzgiermi a zápalmi, a potešujúcou správou nie je ani to, že vo svete sa stále viac šíri druh kvapavky odolný voči antibiotikám.

HIV
Vedeli ste, že vírus HIV sa môže preniesť aj ústami? Stačí malá ranka a existuje riziko nákazy. Samozrejme, nie je také veľké ako pri pohlavnom či análom styku, ale treba myslieť na všetky okolnosti. Zákerný vírus sa nachádza v krvi aj semene muža, pri infikovaných ženách treba myslieť aj na rizikový sex cez menštruáciu. Faktorov je viacero a bez dostatočnej ochrany naozaj riskujete.

TIP na ochranu: Samozrejme, kvôli zníženiu rizika nemusíte abstinovať a uchýliť sa len k sebaukájaniu. Dbajte na to, aby ste poznali zdravotný stav tých, s ktorými sa chystáte do postele a používajte dostatočnú ochranu. Aj pri orále! Toto je základ zdravého sexovania, ktorý vás ochráni nielen pred neželaným otcovstvom, ale aj pred prenosnými chorobami.