RISUG (z anglického „reversible inhibition of sperm under guidance, v preklade „zvratné spomalenie spermií pod dohľadom“) zatiaľ testovalo 300 mužov s 97-percentnou úspešnosťou. A zatiaľ čo mnohé ženy oslavujú fakt, že zodpovednosť za počatie sa rozdelí rovným dielom, má to jeden háčik.

Mužskú antikoncepciu tvorí polymér, ktorý sa injekčne vpraví do semenovodov. Gél v podstate bráni spermiám opustiť semenníky a jedna injekcia dokáže tento proces zvrátiť. Jedna injekcia má účinnosť až 13 rokov, lenže práve spôsob, akým sa antikoncepcia dostáva do tela, mnohých mužov tak trochu desí. Aspoň to dokázal jeden z prieskumov v Indii, počas ktorého sa väčšina chlapov zhodla, že ak už majú siahnuť po antikoncepcii, tak radšej v pilulkovej forme.

Liek už testuje indický úrad poverený kontrolou liekov a tamojší lekári odhadujú, že potrvá asi šesť mesiacov, kým príde k jeho schváleniu.

Medzitým sa mužskú antikoncepciu pokúšajú vyvinúť aj v USA. Liek s názvom Vasalgel má však ešte ďaleko od toho, aby sa vôbec testoval na ľuďoch. Zatiaľ sa podarilo dokázať len to, že funguje o opíc.

Pomerne populárnou metódou, ktorú muži používajú na zabránenie počatiu, je vazektómia. S tou sa však nesie aj pomerne náročný proces zvrátenia celého zákroku. Jednoducho povedané: ak už raz podstúpite vazektómiu, existuje vážne riziko, že ak raz budete chcieť mať deti, nebude to možné. Pri RISUG-u tento problém odpadá.

V prieskume mnohí muži odpovedali aj celkom vtipne. Jeden sa vyjadril, že radšej ostane pri kondómoch. Vraj videl viacero filmov, v ktorých si nechávali chlapi do slabín pichať rôzne injekcie a nikdy to neskončilo dobre.

Mnohí muži však boli naopak nadšení. Radi vraj v tomto ohľade prevezmú časť zodpovednosti. Navyše sa časť z nich bojí, že ženy občas o užívaní antikoncepcie klamú. Takto vraj budú mať istotu, že naozaj existuje bariéra brániaca počatiu.

Aký je váš názor na mužskú antikoncepciu? Dajte nám vedieť v komentároch.