Predstava, že mužská tabletka by bola veľmi prínosná pre mužov aj pre ženy, zďaleka nie je nová. Existuje však celý rad faktorov, ktoré sťažujú vytvorenie účinnej antikoncepcie pre mužov. Jeden spočíva v povahe mužskej plodnosti. Muž vyprodukuje za deň milióny spermií, z ktorých všetky majú byť uchované mimo dosahu vajíčka. Pilulka by to musela dosiahnuť tým, že by preventívne zamedzila vznik zdravých spermií alebo zablokovala cesty, ktorými spermie prechádzajú pred ejakuláciou. Ak totiž prekĺzne čo len jedna, použitie antikoncepčnej pilulky je zbytočné.

Navyše, je tu aj otázka peňazí. Vzhľadom na to, že antikoncepčné pilulky pre ženy sú vysokoefektívne, projekty, ktoré sa snažia vytvoriť porovnateľné lieky pre mužov, ešte stále často čelia finančným problémom pre nedostatok záujmu zo strany investorov a veľkých farmaceutických výrobcov.

V súčasnosti muž okrem vazektómie, kondómu alebo jednoducho faktu, že sa zdrží pohlavného styku, nemá veľa možností, ako zabrániť počatiu. Ešte donedávna to vyzeralo, že to tak bude aj naďalej. Všetky snahy o vývin účinnej mužskej antikoncepcie sa skončili zlyhaním alebo išlo o beh na dlhé trate. 

V súčasnosti napríklad existuje niekoľko projektov, ktoré sa snažia vytvoriť antikoncepčné pilulky pre mužov, obsahujúce rovnakú látku ako tabletky pre ženy, hormón progesterón. Ten by teoreticky mohol zabrániť produkcii spermií. V praxi sa však zistilo, že jeho výsledkom je iba zníženie počtu spermií, a stalo sa tak v rôznej miere u rôznych mužov, takže táto možnosť je nespoľahlivá. Výskum stále prebieha a skúšajú sa rôzne hormóny a ich kombinácie, aby bolo možné vyrobiť tú najlepšiu pilulku.

Austrálski vedci zasa vyvinuli inovatívny koncept. Ich objavom je pilulka, blokujúca určité proteíny, nutné na ejakuláciu. V dôsledku toho sa pri styku neuvoľnia žiadne spermie. Metóda je vysokoúčinná u myší, ale je potrebné ešte ju overiť na ľuďoch. V dohľadnom čase však na trhu nebude.


Koniec s nudou v posteli: Ako si okoreniť domáci sex?

Ale v poslednom období sme dospeli aj k oveľa hmatateľnejším výsledkom. Tímu indických vedcov sa podarilo vyvinúť metódu antikoncepcie pre mužov, ktorá je účinná a reverzibilná. Nie je to pilulka, ale injekcia do mieška. Táto metóda sa podobá vazektómii, teda mužskej sterilizácii, lebo pôsobí tak, že blokuje cesty, ktorými spermie prechádzajú. Na rozdiel od vazektómie však jej výsledok môže ľahko zvrátiť druhá injekcia. O vynález medzičasom prejavili záujem farmaceutické firmy a prípravok by sa mohol objaviť na trhu už v roku 2017.

Ako funguje? Mužovi vstreknú špeciálny gél do semenovodu, ktorým prechádzajú spermie, a ten tam vytvorí nepreniknuteľnú bariéru. Tá vydrží údajne niekoľko rokov. Ak chce mať muž potomstvo, pomocou inej injekcie sa bariéra rozpustí. Táto antikoncepcia sa ukázala úspešná už pri pokusoch s králikmi a paviánmi. Látka by nemala stáť viac ako osemsto dolárov za dávku.

A to nie je všetko. Indonézski vedci vyvinuli mužskú antikoncepčnú pilulku, ktorá je podľa ich tvrdenia úspešná na deväťdesiatdeväť percent a má málo vedľajších účinkov.

Pilulka vyrobená z výťažku indonézskej rastliny menom Gendarussa vulgaris spôsobí, že muži produkujú spermie, z ktorých ženy nemôžu otehotnieť.

Dlhodobo ju používajú domorodci na ostrove Papua, aby zabránili počatiu u svojich manželiek. Varia listy vo vode a potom pijú výluh tridsať minút pred sexom. Podľa zvykov svojej kultúry nesmú oplodniť manželky, kým nesplatia ich veno.

Profesor Bambang Prajoga z Airlanggskej univerzity si priniesol rastlinu gendarussa do svojho laboratória v roku 1985. Takmer tridsať rokov ju skúmal, izoloval účinnú látku, pretvoril ju do formy tabliet a klinickými skúškami preukázal jej antikoncepčné účinky.

O tabletku na rozdiel od minulosti prejavili záujem aj farmaceutické spoločnosti. Profesor Bambang údajne odmietol ponuku miliárd finančných prostriedkov od jednej americkej farmaceutickej firmy, ktorá chcela kúpiť jeho patent, toho času vo vlastníctve univerzity.

Mužská pilulka bola v Indonézii v predaji okolo roku 2016, ale pre zložité predpisy to môže trvať až o desať rokov dlhšie, než sa bude predávať v Európe a USA.