MENU
Menu
Stredoveká chirurgia.

Sex a flirt Ako sa liečili pohlavné choroby: Bizarné spôsoby boli zbytočné a veľmi bolestivé

Pohlavne prenosné choroby trápia ľudstvo od nepamäti. Asi za všetkých mužov môžem smelo povedať, že by sme nechceli žiť v období, keď sa syfilis či kvapavka liečili „zavlažovaním“ či „vzpieraním“ penisu. Veď, nakoniec, posúďte sami.

Intenzívne hnačky
Presný pôvod syfilisu dodnes nie je známy. Jedna z hypotéz hovorí, že do Európy ho zavliekla posádka Krištofa Kolumba z Ameriky, druhá tvrdí, že syfilis v Európe existoval dávno predtým. Bez ohľadu na to, či syfilis naozaj prišiel do Európy zo Severnej Ameriky alebo nie, zúfalí Európania verili, že vyliečiť ho môžu iba rastliny pochádzajúce z Ameriky (sasafras, sarsaparilla). V tom čase ľudia vnímali sexuálne prenosné choroby ako dôsledok nečistého sexuálneho kontaktu. Vyliečenie spočívalo v očiste genitálií a najlepším spôsobom bola diaforéza (zámerne vyvolané potenie) a intenzívna hnačka. So syfilisom to však ani nepohlo a výsledkom bola iba dehydratácia pacienta.

Rastliny spôsobujúce kŕče žalúdka
V prípade, že človek mal kvapavku, lekári mu podali špeciálne indonézske korenie a copaibu (živica juhoamerického stromu). Aby lekári zamaskovali nepríjemnú chuť „lieku“, zmiešali tieto látky so sladkým drievkom alebo želatínou. Napríklad v roku 1859 do Veľkej Británie doviezli desaťtisíce kilogramov copaiba živice na liečbu kvapavky. Bohužiaľ, výsledkom boli rozsiahle gastrointestinálne ťažkosti pacientov. Výsledok liečby: kvapavka zostala a pribudla otrava žalúdka.

Ortuťové krémy a tablety
Švajčiarsko-nemecký lekár Paracelsus odsúdil americké bylinky a tvrdil, že syfilis vyliečia lokálne ortuťové masti, napriek tomu, že ortuť je toxická. Vedľajšími účinkami užívania mastí bolo zlyhanie obličiek, vredy v ústach, strata zubov či duševné problémy. Ak ortuťový krém nebol dostatočne účinný, lekár pacientovi dokonca predpísal ortuťovú tabletku. Nápad vznikol v Turecku, ale rýchlo sa udomácnil v celej Európe. Aj keď neaktívne zložky (parfumová esencia, citrónová šťava a príchuť ovocia) neboli nebezpečné, vysoké dávky ortute pacientom spôsobovali otravu organizmu. Až v 19. storočí lekári zistili, že ortuť na syfilis vôbec nezaberá a že počas predchádzajúcich rokov „liek“ zabil pacientov rýchlejšie ako samotný syfilis.

Potné kúpele
Potné kúpele sa používajú po celé stáročia ako liečivé procedúry na zmiernenie artritickej bolesti, astmy a stresu. Nemajú však vôbec žiadny vplyv na pohlavne prenosné choroby. Lekári však potenie považovali za liečivé, najmä v kombinácii s jedovatými ortuťovými soľami. Potné kúpele na popularite stúpali po roku 1400, keď nákaza syfilisu v Európe vrcholila. Kúpele sa kombinovali s užívaním diuretík (podpora močenia), čo pacientov vystavilo vážnemu riziku dehydratácie. 

Vzpieranie penisom
Starogrécky lekár Soranus z Efezu považoval kvapavku za prejav oslabenia organizmu. Akýkoľvek chorobný výtok z penisu pripisoval tomu, že mužský pohlavný orgán má problémy so zadržiavaním, a preto pacientom predpisoval zvláštnu terapiu. Prikázal im, aby na penise nosili zavesené závažia z olova, ktoré posilnia penis a celé telo.

Zavlažovanie penisu
Táto „liečba“ bola populárna najmä počas vojen. Vojakov s pohlavne prenosnou chorobou izolovali na tri týždne v nemocnici, kde im vyčistili penis zvnútra i zvonku. Pacient ležal nahý na chrbte s nohami od seba. Lekár mu dôkladne vyčistil genitálnu oblasť a vložil do močového otvoru hadičku, následne mu striekačkou do tela nalial roztok. Keď vojak oznámil, že má plný močový mechúr, hadičku odstránili. „Zavlažovanie penisu“ bolo veľmi trápne a bolestivé a lekári ho považovali za vhodný trest za sexuálne priestupky vojaka.