Sebakritika
Psychológovia v tom majú úplne jasno a odporúčajú sebavedomia viac ako menej. Pokora či skromnosť sú jedna vec, podceňovanie seba samého už druhá. Pokiaľ doma budete pred zrkadlom neustále kritizovať svoj vzhľad, váhu alebo štýl, tomu druhému to môže začať vŕtať v hlave. A pritom komentované nedostatky doteraz možno ani nevidel.

Sťažovanie sa
Každý pozná "takého" človeka. Toho, ktorý na všetko frfle, sťažuje sa, kritizuje všetko a všetkých. Sám si možno ani neuvedomuje, že takto koná a považuje to za vyjadrovanie svojho názoru. Vo vzťahu je však obdobný prístup k životu veľmi riskantný. Skôr či neskôr ovplyvní náladu v páre a zo zamilovanosti sa môže stať otrávená dvojica, kde jeden frfle a druhý by radšej bol s niekým iným.

Podozrievanie
Dookola opakovaná dôvera vo vzťahu je základom. Len ťažko totiž človek vydrží pri partnerovi, ktorý mu neverí, podozrieva ho z každého neskoršieho príchodu a neustále vyzvedá kto, kde, kedy... Podozrievanie je zlozvykom, ktorý vo vzťahu nevybuduje nič pekné.

Pripomínanie
Omyl s vyťahovaním starých omylov sa nájde u mnohých. Často je to brané ako parketa žien, ale ani muži zaostávajú v tom, aby pripomenuli dávne krivdy. Vyťahovanie toho, čo bolo, je však v dlhodobom meradle škodlivým ťahom, ktorý sa podpíše pod intenzitou vzťahu.

Neúprimnosť
Klamanie snáď ani netreba spomínať. To dokáže vzťah celkom položiť, ale pozor aj na to, keď veci dusíte a nevyslovujete. Nejde o žiadne milosrdné konanie, keď nevysvetlíte, čo vás nahnevalo, zabolelo alebo urazilo... Radšej veci povedať rovno, inak vás ten druhý nikdy nepochopí a skôr či neskôr to medzi vami začne spôsobovať problémy.

Porovnávanie
Nie je na škodu porovnať sa s niekým iným, ale všetko s mierou. A to platí aj v prípade, že nahlas porovnávate svoju polovičku. Komentovanie jej varenia, obliekania, trávenia voľného času či práce v štýle "tá a tá to robí takto", je pílenie konára pod spoločným vzťahom. Psychológovia upozorňujú, že tým znižujeme sebavedomie toho druhého, čo nemôže vyústiť do ničoho šťastného.