Reklama

Príznaky toho, že konzumujete málo bielkovín: Nepodceňujte ich

Selection,Of,Healthy,Products.,Balanced,Diet,Concept.,Top,View,,Copy

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kolegovia z redakcie Zdravie vám prezradia, ako zistiť, že prijímate málo bielkovín.

Naša každodenná potreba bielkovín je priemerne 0,8 gramu na kilogram hmotnosti za deň. Najmä  vegetariánska a vegánska strava, čiže rastlinné bielkoviny, sú horšie vstrebateľné ako živočíšne bielkoviny. Tu je šesť znakov, ktoré vás môžu upozorniť na možný nedostatok bielkovín vo vašej strave.

1. Neustála chuť do jedla

Bielkoviny pomáhajú spomaliť uvoľňovanie cukrov do krvi, čím pomáhajú regulovať hladinu krvného cukru. Nedostatok bielkovín teda vedie k stúpaniu hladiny inzulínu čo vyvoláva pocit hladu. Na druhej strane jedlá bohaté na bielkoviny zasýtia viac ako jedlá zložené prevažne zo sacharidov a lipidov, pretože ich trávenie trvá dlhšie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ktoré choroby sa hlásia zmenou telesného pachu? Po čom cítiť pot?

    2. Vypadávanie vlasov a ryhy na nechtoch

    Nechty a vlasy tvorí z  97 percent keratín, čiže bielkovina syntetizovaná telom. V prípade nedostatku bielkovín v strave sa vlasy nedokážu správne obnovovať, čo vedie k ich rednutiu. Rovnako  ryhované, matné a ľahko sa lámajúce nechty signalizujú, že vaše telo má nedostatok bielkovín v strave.

    3. Svalová slabosť a krehkosť väziva

    Svalové a väzivové bunky potrebujú na svoju obnovu bielkoviny. Keď je ich príjem nedostatočný, následokom sú bolesti a svalová slabosť. Keď nedostatok trvá dlhšie, telo začne bielkoviny čerpať aj zo svalov, aby si vyrobilo energiu.

    4. Väčšia náchylnosť na choroby

    Imunitný systém sa vo veľkej miere spolieha na imunoglobíny, čiže proteíny, ktoré rozpoznajú a neutralizujú patogény v tele. Pri nedostatočnom príjme bielkovín sa neobnovujú dostatočne rýchlo, čo spôsobuje, že vaše telo je náchylnejšie na choroby a predlžuje sa proces uzdravovania.

    5. Ťažkosti s koncentráciou a problémy so spánkom

    Neurotransmitery ako serotonín, noradrenalín alebo dopamín sú syntetizované z aminokyselín, z ktorých sú zložené bielkoviny. Nízkobielkovinová diéta preto môže viesť k psychickej únave, poruchám nálady, zníženej bdelosti a schopnosti sústrediť sa či dokonca k problémom so zaspávaním.

    6. Edém

    Albumín tvorí vyše 50 percent z celkových bielkovín plazmy a upravuje onkotický tlak plazmy. Keď sú jeho hodnoty príliš nízke, voda uniká z ciev do okolitých tkanív, čo spôsobuje edém. Opuch je  najčastejšie lokalizovaný v dolných končatinách.

    Zdravá rada

    Na pokrytie bielkovinových potrieb nestačí jesť hocijaké bielkoviny, musíte totiž vhodne vyvážiť aj príjem aminokyselín, z ktorých sú bielkoviny zložené. Nedostatok jednej aminokyseliny už stačí na zabránenie syntézy bielkoviny. Túto rovnováhu je niekedy ťažké nájsť pri dodržiavaní vegánskej stravy, pretože rastliny sú menej kompletné v aminokyselinách v porovnaní s mäsom či rybami. Navyše, niektoré minerály ako zinok a síra, ktoré prijímame hlavne z mäsa, sa podieľajú na stabilizácii bielkovinovej štruktúry.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS