Spisovateľka Lynley Hoodová z novozélandského Dunedinu si pred 12 rokmi čítala knihu, keď zrazu ľavým okom začala vidieť rozmazane. Pripisovala to únave, šla si ľahnúť, no zraková vada ani po prebudení nezmizla. Netrvalo dlho a diagnostikovali jej ojedinelú formu glaukómu. Lekár jej povedal, že stav zraku sa zrejme nikdy nezlepší a jediné, čo môže urobiť, je zabezpečiť, že sa zrak nebude zhoršovať. Glaukóm postihol obe oči a netrvalo dlho, kým bola žena z praktického hľadiska slepá. Nemohla už viac čítať ani písať. O viac než desať rokov neskôr tento stav zmenil bizarný liek.
Lynley Hoodová si totiž v roku 2020 pri páde zlomila panvovú kosť a odvtedy trpela silnými bolesťami chrbta. Nedávno však zistila, že išlo o šťastie v nešťastí. Mohla sa totiž zúčastniť výskumu Univerzity v Otago, ktorý sa zaoberal pacientmi s chronickými bolesťami. Žena chcela bolesti uľaviť a ponúkli jej liečbu elektrickou stimuláciu. Bolesť chrbta síce nezmizla, no terapia vyliečila čosi celkom iné.
Hoodová sa zúčastnila výskumu, v ktorom lekári rozdelili pacientov na dve skupiny. Všetci účastníci mali na hlavách špeciálne helmy s elektródami, ale zatiaľ čo jednej skupine výskumníci stimulovali mozog, druhej vysielali signály iba do kože. Išlo o placebo a v skupine, ktorá ho dostávala, bola aj Lynley Hoodová.
Podstata placeba spočíva v tom, že pacient nevie, že vlastne nedostáva ozajstnú liečbu. Avšak po štyroch týždňoch elektrickej stimulácie kože Hoodová zrazu zistila, že zrak má opäť takmer stopercentný. Jej oftalmologička odmietala uveriť. „Slovo „zázrak“ vo vede príliš často nepoužívame, no v tomto prípade to nie je možné označiť inak,“ uviedol spoluvedúci výskumu doktor Divya Adhia.
Lynley Hoodová sa chce vrátiť späť k písaniu. Nik presne nevie, ako je možné, že sa jej vrátil zrak, Adhia a jeho tím sa ale výskumom v tejto oblasti určite budú zaoberať. Je totiž možné, že celkom náhodou objavili liek na glaukóm.