Či ste z mesta, alebo z dediny

Štúdia z roku 2018 porovnávala mikrobiómy dvoch odlišných populácií - mestskej a vidieckej, v rovnakom regióne v Nigérii. Štúdia jasne preukázala, že ľudia, ktorí žijú v mestách a jedia „stravu v západnom štýle“, majú menej rozmanitú črevnú flóru. Naproti tomu vidiecke obyvateľstvo malo črevnú flóru rozmanitejšiu, a to už od útleho veku. Ukázalo sa, že rozmanitosť mikrobiómov súvisí s lepším zdravím. Vedci sa domnievajú, že za tento rozdiel môže niekoľko faktorov. Ľudia na vidieku zriedka jedli spracované jedlá alebo pili filtrovanú vodu a malé deti pravdepodobnejšie ženy častejšie dojčili. Zároveň, na vidieku ľudia užívali menej často antibiotiká, ktoré v boji proti patogénom ničia aj dobrú črevnú flóru.

To, kde žijete

Kľúčom k nášmu zdraviu alebo chorobám nie sú len baktérie, ale predovšetkým mikroskopické huby, ktoré tiež osídľujú naše obydlia. Pre ich rozmnožovanie sú ideálnym miestom napríklad tmavé, zaprášené kúty. Štúdia výskumníkov z Coloradskej univerzity z roku 2011 zistila, že v domoch na východe USA sa vyskytujú výrazne odlišné huby ako na západe krajiny. Výskum v priebehu nasledujúcich štyroch rokov ukázal, že huby dokážu určiť polohu oveľa efektívnejšie ako čokoľvek iné. Napríklad testovaním DNA mikroskopických húb možno pôvod vzorky prachu vystopovať v okruhu 240 kilometrov. Vedci dúfajú, že ďalším výskumom v tejto oblasti získané informácií prispejú k zlepšeniu tzv. forenznej mykológie.

To, kde ste boli

Možno neviete, ale mikróby, ktoré sú na našej pokožke, môžu odborníkom prezradiť viac ako odtlačky prstov alebo DNA. Jednotlivé mikrobiálne profily je možné skontrolovať pomocou výterov a následne zistiť, kto sa čoho dotkol. Keďže mikróby sa časom rozpadávajú, to, čo po nich na pokožke zostane, prezradí i to, kto sa kedy čoho dotkol. Napríklad administratívni pracovníci budú mať na koži výrazne odlišné mikróby ako poľnohospodári. Dôkladným vyšetrením vedci vedia odhaliť informácie o povolaní, obydlí, polohe a pohlaví. Každý profil je jedinečný, a preto vedci pracujú na odhalení rôznych osobných detailov, ktoré dokážu mikróby prezradiť.

Či máte domáce zvieratá

Ak chcete zvýšiť rozmanitosť svojej črevnej flóry a zaplaviť svoj domov novými mikróbmi, zaobstarajte si psa. Pes zanecháva na človeku takú silnú stopu, že vedci vedia s 99 percent presnosťou zistiť, či práve vy máte doma psíka. Rovnaký vplyv na domáce prostredie môže naznačovať prítomnosť mačky, ale s menšou presnosťou (približne 92 percent). Pre mnohých z toho vyplýva, že chov psov je nehygienický. Ukázalo sa však, že deti mestských rodín so psami sú menej náchylné na alergie a astmu. Rovnako menej náchylné na ochorenia sú deti žijúce na vidieku, ktoré sú neporovnateľne častejšie vonku ako mestské deti. To viedlo vedcov k záveru, že miešanie mikróbov nie je až také nezdravé. Prenos mikróbov z jedného čreva do druhého prostredníctvom rôznych činností, ako sú bozky so psami či podanie labky môžu byť nakoniec pre zdravie človeka užitočné.

To, s kým žijete

V kúpeľniach odjakživa zúri bitka pohlaví. Na prvý pohľad sa týka sklápania záchodovej dosky či uterákov na zemi, ale vedci prišli s ďalšou témou. Ide o rozdiel medzi fekálnymi a vaginálnymi baktériami. Vedci z univerzity v Colorade našli zaujímavý rozdiel v prachu obsahujúcom mikróby z našich domovov, ktorý súvisí so špecifickými baktériami. Rozdiel je v množstve baktérii Lactobacillus, hlavnej zložky v mikrobióme vagíny. V domácnostiach, kde žije viac žien ako mužov sa baktérii veľmi darí. Lactobacillus je probiotikum, ktoré tlmí ďalšie, oveľa patogénnejšie baktérie a jeho veľké množstvo môže dodať domovu ľahko kyslastý zápach. V domácnostiach s väčším počtom mužov sú viac zastúpené kolónie baktérií Corynebacterium, Dermabacter a Roseburia. Prvé dve žijú na koži, zatiaľ čo tretia žije v ľudských črevách. Corynebacterium „obýva“ najmä podpazušie a spôsobuje telesný pach. Preto domácnosti plné mužov cítiť po spotenom podpazuší.

Či s niekým intímne žijete

Buďme radi, že mikróby nedokážu hovoriť. Až vtedy by sme sa dozvedeli pikošky o našom intímnom spolužití. Tušili ste, že na výmenu 80 miliónov baktérií stačí desaťsekundový intímny bozk? Ak sa partneri pobozkajú deväť a viackrát denne, drasticky to zmení kolónie baktérií v ich ústnych dutinách. Mikróby na našej pokožke sa tiež zmenia podľa toho, s kým spíme v spoločnej posteli. Výskum potvrdil, že milenci zdieľajú najviac mikróbov na chodidlách, trupe, pupku a očných viečkach. Práve tieto oblasti zachytávajú baktérie, keď zdieľate spoločné lôžko dlhšie ako niekoľko hodín. Zvláštne je, že napríklad stehná si nevymieňajú veľa mikróbov, hoci počas sexu ľudia medzi sebou zdieľajú milióny mikróbov a vírusov.