Maria Stepanovna Zacharovová, matka drobného dievčatka, vôbec nezaváhala a v roku 1942 celá rodina odišla do mekky filmových hviezd s vidinou slávnej a bohatej dcéry. Sama v mladosti túžila stáť na divadelných doskách, a keď sa jej to nepodarilo, svoju túžbu preniesla na dcéru. Jej budúcnosť smerovala k divadelnému umeniu, Natalie už ako štvorročná chodila na balet. Konkurzom v Holly­woode prešla úspešne a na plátne sa objavila na niekoľko sekúnd ako plačúce dievčatko vo vojnovej dráme Happy Land. Potom však trvalo tri roky, kým ju pozvali na ďalšie filmovanie. Trojročné čakanie rodina prežila na pokraji chudoby.

Čakanie na úspech

Natalie sa narodila v San Franciscu v Kalifornii ako Natalia Zacharenková. Mala staršiu nevlastnú sestru Oľgu a mladšiu Lanu, ktorá sa takisto venovala herectvu a neskôr presedlala na profesiu producentky. Obidvaja rodičia mali ruský pôvod. Matka však vyrastala a žila v čínskom provin­čnom meste Chabrin, otec Nikolaj zasa žil v kanadskom Vancouvri. Zoznámili sa v kalifornskom meste Sonoma. V tom, prečo opustili Sovietsky zväz, sa zdroje rozchádzajú, najmä pokiaľ ide o Nikolaja. Obaja tvrdili, že ich rodinu prenasledoval režim v sovietskom Rusku, preto hľadali pokojné miesto na život. Podľa iného prameňa bol Nikolaj Zacharenko zadlžený na všetky strany, tak si radšej zbalil kufre a odišiel za veľkú mláku.

Šesťročná NATALIE docestovala do New Yorku z Hollywoodu na premiéru filmu Tomorrov is forever.
Šesťročná NATALIE docestovala do New Yorku z Hollywoodu na premiéru filmu Tomorrov is forever.
Zdroj: Getty Images

V každom prípade sa usadili v Amerike, a hoci v nej žili už niekoľko rokov, ani jeden nevedel poriadne po anglicky. Neznalosť angličtiny im nebránila, aby si zmenili priezvisko. Zacharenko im znelo príliš rusky, tak sa rozhodli pre Grudin. A čakali nekonečné tri roky v biednych podmienkach na úlohy pre Natalie. Druhá filmová príležitosť nakoniec prišla v roku 1946, keď osemročná Natalie uspela na druhý pokus v konkurze do romantického filmu Zajtra je navždy. Vzápätí nasledovali ďalšie: Zázrak na 34. ulici a romantická fantazijná snímka Duch a pani Muirová. V tom čase sa už Natalie moh­la cítiť ako hviezda. Po uvedení oboch zazneli na adresu jej detského výkonu oslavné komentáre a kritikom ulahodila najmä rodinným filmom Zázrak na 34. ulici. Hviezdne sa cítila aj jej matka a ako väčšina rodičov v podobnej situácii, aj ona podriadila všetko dcérinej kariére a úspechu na striebornom plátne. A za svojím cieľom išla neúprosne. Veľmi prísne vzala do rúk súkromný i profesijný život svojho potomka a manžela odstrčila na vedľajšiu koľaj. Aj to bola jedna z príčin jeho alkoholizmu.

VIAC FOTIEK ZO ŽIVOTA HEREČKY WOODOVEJ NÁJDETE V GALÉRII...

Natalie si zahrala detské úlohy v osemnástich filmoch, a hoci väčšina z nich upadla do zabudnutia, jej roly sa vryli do pamäti režisérov či producentov. Stala sa najlepšou detskou herečkou Holly­woodu. Na návrh produkcie prestala používať meno Natalie Grudinová a prijala umelecké Natalie Woodová. Nezanedbávala ani učenie. Podľa kalifornského zákona museli mladiství herci až do dovŕšenia osemnástich rokov venovať denne tri hodiny vzdelávaniu. Filmové štúdio jej najalo učiteľa a ten sa jej venoval počas nakrúcania v ateliéroch. Strednú školu Van Nuys High School úspešne absolvovala v roku 1956 ako mladá hviezda ovenčená slávou s nomináciou na Oscara.

Pokračovanie na ďalšej strane...