V marci 1993 ktosi v meste Newcastle-under-Lyme ukradol sklápač značky Iveco a prestriekal ho z bielej na tmavomodrú. Neskôr vysvitlo, že išlo o členov Írskej republikánskej armády (IRA), ktorí do Anglicka prepašovali tonu trhaviny a ukryli ju na korbu sklápača pod tenkú vrstvu asfaltu. 24. apríla o deviatej ráno dvaja muži doviezli sklápač na Bishopsgate. Zaparkovali pred mrakodrapom 99 Bishopsgate, kde vtedy sídlila banka HSBC. Následne ich komplic odviezol osobným autom preč.
Krátko nato IRA viacerými varovnými telefonátmi upozornila úrady, že na Bishopsgate je bomba a majú hneď začať s evakuáciou. Dvaja policajti už v tom čase skúmali podozrivý sklápač, ale nadriadení ich poslali pomáhať s evakuáciou.
O 10:27 došlo k masívnej explózii, ktorá vážne poškodila niekoľko budov pozdĺž Bishopsgate. Škody sa odhadli na 350 miliónov libier, výbuch poškodil aj stavby vo vzdialenosti 500 metrov. 140-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov sa na istý čas stalo nepoužiteľnými.
Našťastie bola sobota ráno a v City, ktoré je komerčnou štvrťou, bývalo len zopár ľudí. V sobotu chodil do práce naozaj málokto, osadenstvo ďalej tvorilo pár úradníkov, strážnikov, stavbárov a údržbárov. Výbuch zranil 44 osôb a zabil fotografa Eda Hentyho, ktorý napriek varovaniam polície šiel na Bishopsgate, aby všetko zdokumentoval.
Po teroristickom útoku začala britská vláda s budovaním rozsiahlych bezpečnostných opatrení zameraných najmä na budovanie kamerovej siete, ktorá monitorovala poznávacie značky vozidiel a posádku áut.
IRA sa v Severnom Írsku spoliehala na taktiku ekonomickej vojny. Zameriavala sa na ničenie drahých objektov. Chcela tak donútiť britskú vládu, aby si uvedomila, že držať Severné Írsko je ekonomicky nerentabilné, a vzdala sa tohto územia. Taktiku potom IRA rozšírila aj do Veľkej Británie, kde chcela maximalizovať ekonomické škody a straty na životoch policajtov a vojakov. Civilisti neboli jej primárnym cieľom.
IRA tiež vo veľkom využívala poplašné telefonáty, ktorými vedela paralyzovať komerčné centrá a dopravné tepny, po ktorých dochádzali do veľkých miest za prácou milióny ľudí. Dosiahnuť pričlenenie Severného Írska k Írsku sa jej ale napriek tomu nepodarilo.