Inedžiro Asanuma bol vodcom japonskej Socialistickej strany. V povojnovom Japonsku bol nezvyčajnou postavou, vášnivo totiž obhajoval socializmus a otvorene prejavoval podporu Čínskej komunistickej strane. Kontroverzného politika tak mali takpovediac v zuboch mnohé skupiny, najmä z opačného politického spektra.

a
Zdroj: Yasushi Nagao / 1961 Pulitzer Prize Winner / World Press Photo of the Year 1960

K Asanumovej vražde došlo počas televíznej predvolebnej debaty 12. októbra 1960. Zatiaľ čo rečnil za pultom tokijskej sály, len 17-ročný Otoja Jamaguči vybehol na pódium a vrazil politikovi do ľavého boku pod rebrá dlhú samurajskú dýku joroidoši. Druhé bodnutie sa mu už nepodarilo, muži na pódiu ho zadržali, no Asanumovi už nebolo pomoci. Hoci si myslel, že jeho zranenie nie je vážne, keďže krvácalo len slabo, v skutočnosti mu dýka preťala aortu a Asanuma zomrel v priebehu niekoľkých minút na masívne vnútorné krvácanie.

Otoja Jamaguči bol členom ultrapravicovej skupiny, ktorej cieľom bolo okrem iného zbaviť Japonsko západného vplyvu a obnoviť jeho tradičnú kultúru. Zbraň, ktorú si zvolil, bola na vražedné účely dokonale prispôsobená.

Joroidoši je jedným z viacerých druhov tradičných samurajských zbraní. Bola navrhnutá tak, aby dokázala preraziť krúžkové brnenie (od toho je odvodený aj názov dýky) a hodila sa do boja na tesnú vzdialenosť. Čepeľ mala zväčša dĺžku 20 až 22 centimetrov a bola uspôsobená najmä na bodanie.

Niekoľko týždňov po atentáte bol Otoja Jamaguči stále ešte väzňom v nápravnom zariadení pre mladistvých a čakal na súdne pojednávanie. Zmiešal zubnú pastu s vodou a na stenu cely napísal: „Kiežby som mal sedem životov, ktoré by som mohol dať za svoju vlasť. Nech žije jeho cisárska výsosť!“ Potom sa 2. novembra 1960 pomocou posteľnej plachty obesil na lampe.