Potravinové katastrofy: keď jedlo vo veľkom zabíjalo (2. časť)
30. 12. 2022, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:25)

Zdroj: Shutterstock
Mnohé z najbežnejších potravín môžu pri nedodržaní správnej technológie a za určitých nepriaznivých podmienok vybuchnúť a spôsobiť straty na životoch.
Oheň z nórskeho kozieho syra
Syr pôsobí ako celkom neškodné jedlo, kým nezistíte, aký je horľavý! Táto jeho vlastnosť sa prejavila pri nórskej nehode nákladného auta, ktoré v roku 2013 viezlo syr Brunost cez tunel v Tysfjorde v severnom Nórsku. Vodič kamiónu si všimol požiar v zadnej časti kamiónu a zablokoval premávku v tuneli. Vysoký obsah cukru a tuku v hnedom syre spôsobil, že horel takmer ako benzín a tunelom sa šírili toxické výpary. Hasiči a pohotovostné služby museli počkať, kým toxické výpary ustúpia, až potom mohli začať so zásahom. Tunel na niekoľko týždňov uzavreli, aby mohli odstrániť škody spôsobené bizarným požiarom syra.
Výbuch múky v mlyne
V roku 1878 otriasol obyvateľmi Minneapolisu masívny výbuch „múčnej bomby“, pri ktorom zomrelo 18 zamestnancov. Požiar vypukol v suteréne mlyna Washburn, hlavného zamestnávateľa v meste. Očitý svedok povedal, ako sa oheň postupne „rozsvecoval“ po jednotlivých poschodiach 7-poschodovej budovy. Netrvalo dlho a masívna kamenná budova sa zmenila na hromadu sutín. Požiar vypukol počas striedania smien, pričom pracovníci nemali čas na evakuáciu, keď sa múka vznietila a nastala séria výbuchov. Trvalo len niekoľko minút, kým výbušný požiar múky zničil budovu na trosky. Pre intenzitu výbuchov sa obyvatelia okolitých miest obávali dokonca zemetrasenia. Podľa oficiálnej správy výbuch spôsobil vysoko horľavý prach z múky.
Vyliatie havajskej melasy
Jednou z najväčších enviromentálnych katastrof na Havaji bolo vyliatie melasy v prístave v Honolulu v roku 2013. Po spracovaní cukrovej trstiny z okolitých plantáži z neho odvážajú viaceré produkty do celého sveta. V roku 2013 došlo k úniku v potrubí, ktoré prepravovalo melasu zo závodov na spracovanie cukrovej trstiny na nákladné lode v prístave. Viac ako 871-tisíc litrov melasy presiaklo do prístavu, čo spôsobilo obrovské škody podobné úniku ropy. V lepkavom neporiadku sa udusili tisíce rýb a iných morských živočíchov. Našťastie, únik melasy sa dá zvládnuť ľahšie ako únik ropy. Na rozdiel od oleja či ropy je cukor rozpustný vo vode, takže kvalita vody v prístave sa čoskoro vrátila do normálu.
Nemecká čokoládová povodeň
Čokoládou vydláždené ulice pôsobia ako z rozprávky. Pre obyvateľov malého nemeckého mestečka Westonnen však december 2018 pripomínal horor. V miestnej továrni na čokoládu pretiekla nádoba s tekutou čokoládou. Viac ako tona čokolády tiekla ulicou ako rieka a v sviežom zimnom vzduchu rýchlo tuhla. Cesty v meste museli na niekoľko hodín uzavrieť, pretože upratovacie čaty museli s lopatami a horákmi odstraňovať čokoládu z vozovky. Výrobca však ubezpečil zákazníkov a odberateľov, že incident neovplyvní dostupnosť čokolády počas Vianoc.
Explózia krmiva pre domáce zvieratá
Séria výbuchov v austrálskom závode na výrobu krmiva pre domáce zvieratá spôsobila v roku 2003 škody presahujúce desať miliónov austrálskych dolárov. Obyvatelia vidieckeho mesta Gunnedah si mysleli, že zažívajú zemetrasenie, keď jednej noci mestom otriasla séria výbuchov. Výbuch kotla v neďalekom závode zamoril ovzdušie až do vzdialenosti 20 kilometrov a poškodil viac ako 30 domov a desať ďalších budov v okolí. Rozbité okná a lietajúce úlomky pripomínali vojnovú zónu. Nad závodom „visel“ obrovský mrak, keď sa vznietil pšeničný prach používaný pri výrobe krmív. Nanešťastie došlo tiež k vznieteniu plynových fliaš s LPG. Explózie si našťastie nevyžiadali obete na životoch.