Synonymom dlhovekosti je podľa Života papagáj. No nie každý sa dožíva vysokého veku. „Asi najznámejším papagájom u nás je papagájec, hovorovo andulka,“ hovorí odborníčka na chov týchto operencov Vlaďka Čarková z Kráľovstva papagájov v Prahe. „Na internete či v literatúre sa môžete dočítať, že sa dožíva piatich až ôsmich rokov. Poznám však viac ľudí, ktorým sa andulka dožila dvanástich alebo dokonca pätnástich rokov.“
- Vlaďka Čarková (Kráľovstvo papagájov Praha, Ara TV na YouTube)
„Staroba sa prejavuje inak v prírode a inak v ľudskej starostlivosti. Pri andulkách v ľudskej starostlivosti dochádza spravidla k postupnému znižovaniu aktivity, k prejavom únavy, posedávaniu. Papagáj je však veľmi hrdý tvor a do poslednej chvíle sa snaží nedať na sebe nič poznať. V prírode by zoslabnutý jedinec neprežil.“
Možné prejavy starnutia vtákov sú podobné tým, ktoré možno pozorovať pri cicavcoch. Zahŕňajú aterosklerózu, rakovinu, očné katarakty, biochemické zmeny v kolagéne a ďalších spojivových tkanivách, endokrinologické poruchy. Na rozdiel od psov a mačiek vtáčie starnutie ešte nie je tak dobre zmapované. Podľa Zoo Exotic Pathology Service sú napríklad papagájce (andulky) považované za staršie v šiestich rokoch, korely v dvanástich a väčšie papagáje v tridsiatich rokoch.
Doktorka Susan Oroszová, riaditeľka wellness centra pre vtáky a exotické zvieratá v Ohiu a špecialistka na neuroanatómiu vtáctva, napísala: „Mnoho vtákov v domácom chove zomiera pre znížený prívod krvi do mozgu v dôsledku vážneho zúženia krčných tepien. Preto môžu trpieť niečím, ako je demencia. Bežne vidíme papagáje, ktoré spadli z bidielka a na krátky čas vyzerajú omámene, majú záchvaty alebo zmeny v myslení.“
Pokračovanie na ďalšej strane...