El Castillo – Španielsko, 40-tisíc rokov
Španielsky archeológ Hermilio Alcalde del Río bol jedným z priekopníkov vo výskume a štúdiu najstaršieho jaskynného umenia v španielskej Kantábrii. Bol to práve on, kto v roku 1903 objavil jaskyňu El Castillo. Na stropoch a stenách niekoľkých jaskýň od mladšieho paleolitu až po dobu bronzovú bola dlhá séria malieb, rozsiahlych znakov a starovekých graffiti vytvorených dreveným uhlím a červeným okrom. Dnes je už viac ako 150 z nich katalogizovaných, vrátane tých, ktoré znázorňujú rytinu jeleňa s čiastočným tieňovaním. Podľa nedávnych štúdií tieto najstaršie umelecké diela vytvorili neandertálci, hoci väčšinu „má na svedomí“ Homo sapiens. Štúdie dospeli k záveru, že umelci z doby kamennej maľovali červené disky, symboly kyjakov, geometrické vzory a odtlačky rúk na steny európskych jaskýň pred viac ako 40-tisíc rokmi. Výskum napríklad preukázal, že hudobné nástroje vyrábali v jaskyniach približne už pred 42-tisíc rokmi.
Lubang Jeriji Saléh – Borneo, 40-tisíc rokov
Fľakatá a mierne ošúchaná kresba šelmy na stene jaskynného systému na Borneu môže byť jedným z najstarších príkladov figurálneho skalného umenia na svete. Vyblednutý červenkastý obrázok zobrazuje zdravo vyzerajúceho, ale tenkonohého cicavca, s okrovým pruhom pripomínajúcim oštep visiaci po jeho boku. Zviera je len jedným z tria veľkých živočíchov, ktoré zdobia stenu v jaskyni Lubang Jeriji Saleh v provincii Kalimantan na Borneu v Indonézii. Vo vápencových jaskyniach v regióne v roku 1994 objavili tisíce malieb, ktoré analyzoval a študoval francúzsky bádateľ Luc-Henri Fage. Okolo troch cicavcov sú stovky ručných šablón, výpovedných vizitiek jaskynného umenia našich pravekých predkov. Vyblednuté znaky vznikli pritlačením ruky s okrovou farbou na skalu. Vedci určili vek malieb datovaním kalcitových kôr, ktoré ohraničujú steny jaskýň.
Leang Bulu' Sipong 4 – Indonézia, 44-tisíc rokov
Vedci nedávno zistili, že v jaskyniach v krase Maros-Pangkep v južnom Sulawesi v Indonézii, konkrétne v jaskyni Leang Bulu' Sipong 4, sa nachádza maľba stará viac ako 44-tisíc rokov. Toto prehistorické umelecké dielo na ostrove Sulawesi, ktoré je najstarším figurálnym umeleckým dielom na svete, zobrazuje postavy sčasti zvierat, sčasti ľudí, ktoré lovia diviaky a pomerne maličké cicavce podobné bizónom pomocou povrazov a kopijí. Zobrazenie lovcov sčasti zvierat a sčasti ľudí považujú za najskorší dôkaz našej schopnosti vnímať veci, ktoré v prirodzenom svete zvyčajne neexistujú. Konvenčný názor bol taký, že prvým skalným umením ľudstva boli geometrické symboly, ktoré sa vyvinuli do nádherných figurálnych umeleckých diel, ktoré našli vo Francúzsku a v Španielsku asi pred 35-tisíc rokmi. Z tohto pohľadu prvé dejové línie a hybridy človeka a zvieraťa (známe ako theriantropi) vznikli oveľa neskôr. Avšak umelecké diela v jaskyni Sipong 4 ukazujú, že hlavné prvky sofistikovanej umeleckej kultúry (theriantropi, figuratívne umenie a scény) boli na Sulawesi už pred 44-tisíc rokmi.
Maltravieso – Španielsko, 64-tisíc rokov
Najstaršou potvrdenou jaskynnou maľbou na svete je krásna červená ručná šablóna, ktorú objavili v jaskyni Maltravieso v Cáceres v Španielsku spolu s dvoma blízkymi jaskyňami: La Pasiega a Ardales. Najnovšia štúdia Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu a University of Southampton dospela k záveru, že umelecké diela v troch samostatných jaskyniach v Španielsku vznikli pred viac ako 64-tisíc rokmi. Je to neuveriteľných 20-tisíc rokov predtým, ako moderní ľudskí predkovia dorazili do Európy. Výskum potvrdil, že jaskynné maľby z paleolitu, ktoré obsahujú cicavcov, ako aj geometrické vzory a bodky, vytvorili v tom čase jediní obyvatelia Európy – neandertálci. Výskumníci na analýzu použili najmodernejšiu metódu nazývanú uránovo-tóriové datovanie. Všetky tri jaskyne obsahujú čierne a červené okrové maľby skupín cicavcov, bodky, vzory a rytiny, ručné šablóny a odtlačky rúk. Výskumníci potvrdili, že tvorba obrazov a iných umeleckých diel súvisela s vysoko rozvinutým správaním, ktoré zahŕňalo výber miesta, miešanie pigmentov a dokonca odhad svetelných zdrojov.