Už viackrát sme vám priniesli články o živočíchoch s pozoruhodnými maskovacími schopnosťami. Či už išlo o chrobáka, ktorý si vyrába kamufláž z mŕtvol, alebo motýľa, ktorý je na nerozoznanie od mŕtveho listu. Malajská stromová žaba (Megophrys nasuta) medzi týchto expertov na maskovanie rozhodne patrí. Na fotografii vyššie ju vlastne možno ani nezbadáte, ale skutočne tam je.

Na rozdiel od tvorov spomínaných v iných našich článkoch však táto žaba využíva kamufláž primárne nie na obranu, ale na lovenie. Vďaka nej dokáže ostať nespozorovaná až do momentu, kým sa jej korisť priblíži natoľko, že už nemá šancu na únik. Žaba dorastá do dĺžky desať až 12 centimetrov a živí sa hmyzom a pavúkmi, ale aj malými hlodavcami, plazmi či dokonca inými žabami.

Vedci majú so skúmaním malajských stromových žiab často problém práve kvôli tomu, že ich jednoducho nevedia nájsť. Zviera dokáže hodiny bez pohnutia sedieť medzi popadaným lístím a vtedy je šanca na jeho spozorovanie naozaj minimálna. V noci je to paradoxne jednoduchšie, keďže svetlo bateriek sa žabám odráža od očí a prezrádza ich polohu.

Žaba trávi prakticky celý život na zemi vo vlhkom a pomerne chladnom prostredí dažďových pralesov južného Thajska, Malajzie, Singapuru, Sumatry a Bornea. Keďže ide o pomerne rozšírený druh, predpokladá sa, že jej populácia bude dosť veľká. Je však otázne, či odolá masívnemu odlesňovaniu, ktorým človek hubí jeden živočíšny druh za druhým.

Problémom je aj ilegálne obchodovanie so zvieratami. Malajská stromová žaba je medzi nadšencami mimoriadne populárna, v zajatí sa však množí len veľmi ťažko. Dopyt je však veľký, a tak sa zvieratá vo veľkom odchytávajú v ich prirodzenom prostredí. Zatiaľ sa však malajská stromová žaba neradí k ohrozeným druhom.