Psy sú podľa vedcov oveľa staršie, než si ľudia pripúšťajú. Téme sa venuje portál ČT24. Podľa odborníkov z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorí vychádzali zo zmien v DNA, prvý rok psieho života znamená približne 31 rokov človeka. Tieto zvieratá dnes v západnom svete žijú v takmer rovnakom prostredí ako ľudia a majú veľmi podobnú starostlivosť. Vďaka tomu môžu vedci študovať, ako psy po boku svojich majiteľov starnú a prejavujú sa na nich zmeny spojené s vyšším vekom. Problém je, že tieto zvieratá starnú iným tempom ako človek: spočiatku veľmi rýchlo, ale s nástupom vyššieho veku sa rýchlosť ich starnutia spomaľuje.
„Čo sa týka dospelosti, deväťmesačný pes už môže mať šteňatá. Tak si ľahko sami spočítate, že prvý rok ťažko môže zodpovedať siedmim ľudským rokom,“ uviedol hlavný autor štúdie Trey Ideker z Kalifornskej univerzity. „Je ale prekvapujúce, ako veľmi starý je jednoročný pes – v skutočnosti zodpovedá jeho prvý rok asi tridsiatim rokom človeka,“ dodal vedec.
Ľudská ani psia DNA sa v priebehu života príliš nelíšia; menia sa ale chemické značky na nej. Vedci tieto značky opisujú ako vrásky v genóme. „Premýšľam o nich ako o vráskach, šedivých vlasoch a ďalších známkach veku v ľudskej tvári,“ približuje T. Ideker. „Je to veľmi podobné, prinajmenšom na molekulárnej úrovni.“
Jeho vedecká skupina pre výskum študovala 104 labradorov vo veku od niekoľkých týždňov až po šestnásťročných seniorov. S analýzou im pomáhali dvaja špičkoví kynológovia. Nová rovnica, s ktorou vedci prišli, tak má vystihovať starnutie psov lepšie: ľudský vek = 16 * ln (psí vek) + 31. Teda šestnásťkrát prirodzený logaritmus psieho veku plus 31. Podľa tejto novej funkcie vek osemtýždňového šteňaťa zodpovedá deväťročnému dieťaťu. A dvanásť rokov priemerného dožitia labradora je asi sedemdesiat ľudských rokov.
„Sám so svojimi psami rád chodím behať, takže už teraz lepšie chápem svojho šesťročného,“ uviedol T. Ideker – podľa novej rovnice je jeho zvieraciemu spoločníkovi takmer šesťdesiat rokov. U oboch druhov, u ľudí aj u psov, zodpovedajú za starnutie práve spomenuté genetické vrásky. Teraz by vedci radi študovali, ako sa líši starnutie rôznych psích plemien. Dúfajú, že tak lepšie pochopia, ako a prečo tieto zvieratá starnú a aké plemená sú najviac zraniteľné komplikáciami spojenými so starnutím, uzatvára ČT24.