Budovanie provizórnych nemocníc
Pandémiu koronavírusu a tisíce ľudí, ktorí potrebovali hospitalizáciu, zdravotnícku starostlivosť a lieky, máme ešte stále v čerstvej pamäti. Keďže nemocnice praskali vo švíkoch, mnohé krajiny siahli k výstavbe poľných nemocníc. A práve vojaci pomáhali pri ich výstavbe. Vojenské lekárske tímy pracovali aj v civilných nemocniciach, aby zmiernili nápor na zdravotnícky personál - pomáhali na pohotovostiach, pri operáciách a starali sa o obete autonehôd ako radoví lekári a zdravotnícky personál.
Hasenie lesných požiarov
Údery blesku, nadmerné slnečné žiarenie, táboráky bez dozoru či neopatrní fajčiari - to sú len niektoré z dôvodov potenciálne spôsobujúcich lesné požiare. Záchranári preto musia vytvárať bariéry a hranice, aby zabránili šíreniu ohňa. Nekontrolovaný lesný požiar môže zdevastovať nielen miestnu zver a dediny, ale aj celé ekosystémy a komunity. Existuje mnoho prípadov, keď práve vojsko pomohlo pri likvidácii požiaru. Statoční vojaci poskytujú napríklad vzdušnú podporu (zhadzovanie spomaľovačov horenia a vody), slúžia ako hasiči na zemi a transportujú zranených z miesta nešťastia.
Evakuácia obetí povodní
Silné dažde a hurikány môžu spôsobovať záplavy, ktoré zničia všetko, čo im stojí v ceste. Vojaci sú neraz tí, ktorí sú v prvej línii, napríklad počas evakuácie ľudí pred povodňami. Záchranné evakuačné misie, ktoré vojaci vykonávajú, zahŕňajú napríklad záchranu ľudí uväznených veľkou vodou a ich následný presun do bezpečia. Armáda pomáha pri rozsiahlych evakuačných plánoch, aby sa čo najviac ľudí dostalo z nebezpečnej situácie. Podobne armáda asistuje pri vyhľadávaní prípadných obetí. Participácia pri pátracích a záchranných operáciách patrí medzi dominantné činnosti armády každej krajiny.
Odstraňovanie trosiek po prírodných katastrofách
Tornáda, zemetrasenia a hurikány zanechávajú doslova tony trosiek, ktoré je potrebné odstrániť a vyčistiť miesta a objekty, aby sa ľudia mohli vrátiť do svojich domovov. Počas týchto udalostí armáda dokáže nasadiť tímy, ktoré okrem iných nástrojov používajú reťazové píly a nakladače na vyrúb stromov a presun trosiek a iného odpadu z postihnutých oblastí. Ich úsilie sa neobmedzuje len na záchranu domov a pôdy. Armáda neraz asistovala pri čistení jazier, riek a prístupových ciest. Okrem toho vojaci zabezpečujú oblasti, aby zabránili vstupu ľudí na nebezpečné miesta, ak napríklad do atmosféry unikol toxický odpad a nebezpečné materiály.
Poskytovanie potravín a humanitárnej pomoci
Kedykoľvek vypuknú prírodné katastrofy alebo vojny, ľudia majú obrovský problém zabezpečiť si základné potraviny a prostriedky nevyhnutné pre každodenný život. Bez potravinovej bezpečnosti sa ekonomická a sociálna stabilita ľudí veľmi rýchlo rúca, čo vedie k nekontrolovateľnému násiliu a krádežiam. Preto vojenské sily v takýchto situáciách pomáhajú ľuďom poskytovaním jedla, vody, prikrývok, liekov a iných núdzových zásob.
Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 25. novembra 2022.