Hovorí sa, že psy starnú podobným spôsobom ako ľudia. Podľa Života ich začínajú viac prenasledovať zdravotné problémy, sú náchylnejšie na vážne ochorenia, akým je rakovina či mŕtvica, stávajú sa menej pohyblivými napríklad v dôsledku problémov s kĺbmi, môže sa u nich rozvinúť demencia. Slabne nielen ich kondícia, ale aj zmysly. Môžu ohluchnúť, oslepnúť či bojovať s inkontinenciou. A aj keď v takých chvíľach nesumarizujú svoj život, nepremýšľajú nad tým, čo v živote nestihli a už nestihnú, pravdepodobne ich zo spánku nebudí strach z nezvratného konca, neprosia o pomoc ani o lieky na bolesť, ich vek si rovnako ako vek kohokoľvek iného zaslúži úctu a citlivejší prístup než doposiaľ.

VIAC FOTIEK ŠTVORNOHÝCH MILÁČIKOV NÁJDETE V GALÉRII

Bez pocitu nepotrebnosti

Problém, o ktorom sa v súvislosti so psami, s mačkami či ďalšími domácimi zvieratami hovorí čoraz častejšie, je demencia. Zá­kladný dôvod býva rovnaký ako u ľudí: „Zvyšujúca sa prevalencia demencie je spôsobená predĺžením života našich maznáčikov,“ uviedol Tom Duncan, vedec z centra výskumu mozgu na Sydneyskej univerzite. „Dnes máme skvelú veterinárnu starostlivosť, a tak sme schopní liečiť stavy, ktoré predtým mohli mať fatálny vplyv na život psa. Na druhej strane bojujeme s viacerými problémami, ktoré vysoký vek prináša.“

Mgr. Vendula Wolfová (psiseniorivnouzi.cz)

„Ak mám hovoriť o psích senioroch, ktorí už majú nejaké neduhy alebo problémy, tak väčšie psy často trápia kĺby, pri menších to bývajú problémy so srdcom. Pokiaľ je pes nekastrovaný, väčšinou má problémy s prostatou, nádory na semenníkoch, pri sučkách to zase bývajú zápaly maternice, cysty, nádory na mliečnych žľazách. Niektoré zvieratá môžu trpieť inkontinenciou, demenciou. Úžasné je, že pes žije prítomnosťou. Nespomína na to, ako to bolo zamlada, nerieši, že je niečo zle. Je potom len na nás ľuďoch, aby sme sa o neho napriek tomu pekne starali, problémy riešili, zmiernili, niekedy aj úplne odstránili, prípadne aby sme spoznali, kedy už ide iba o trápenie zvieraťa, a spravili mu tú poslednú službu.“

Pribúda tak psov, ktorí v pokročilejšom veku prestávajú spoznávať svojich majiteľov, trávia dlhý čas pozeraním do steny alebo sa každú chvíľu schovajú medzi kreslo a skriňu a zúfalo nariekajú… V súčasnosti sa psia demencia a jej štúdium stali významným nástrojom vo výskume podobných problémov u ľudí, pretože sú založené na rovnakom biologickom princípe. Na druhej strane, ubúdanie kognitívnych funkcií nemusí byť pri psoch (rovnako ako u ľudí) pravidlom, aj vo vysokom veku dokáže hociktorý pes prekvapiť svojím potenciálom. Často sa to deje pri zvieratách, ktorým sa majitelia veľa venujú, hrajú sa s nimi a snažia sa ich udržiavať nielen vo fyzickej, ale aj v mentálnej kondícii. Je to podobné ako u ľudí. Seniorom prospieva riešenie sudoku či osvojovanie nových zručností, zvieratám tréning premýšľania v intenciách im vlastných.

Pokračovanie na ďalšej strane...