Bez ohľadu na to, či čítate tento text na obrazovke monitoru, alebo na mobile, pred očami vám defilujú tisíce mikroorganizmov.

Dvetisíc druhov mikroorganizmov
Poznanie človeka je založené na zmysloch. No tie sú extrémne nedokonalé. Naše oči zachytia neskutočne malé percento skutočnosti. Napríklad vôbec nedokážu rozoznať, že podľa mikrobiológov, ktorí brali stery z rôznych miest v domoch a bytoch, s nami žije až okolo dvetisíc druhov mikroorganizmov. Nie dvetisíc kusov, ale druhov, čo znamená doslova milióny mikróbov okolo nás.

Rôzne miesta, rôzni škodcovia
V kuchyniach sa často nachádzajú baktérie spojené s jedlom, zatiaľ čo dvere sú pokryté druhmi, ktoré zvyčajne žijú v listoch a pôde. Z mikrobiologického hľadiska vyzerajú však napríklad záchodové dosky a obliečky na vankúš nápadne podobne a čisto. Na oboch miestach  dominujú baktérie, ktoré zvyčajne žijú na našej pokožke a v ústach.

Pozrite sa na prach inak
Aj vy máte občas v izbe chuchvalec prachu, ktorý sa preháňa po dlážke ako chumáč sena kdesi v americkej prérii? Mikrobiológovia hovoria, že nejde len o neživú hmotu. Každý kúsok prachu je mikrohistóriou vášho života a života tisícov organizmov. Analyzované fragmenty DNA prítomné v každej vzorke prachu niesli stopy viac ako 116-tisíc druhov baktérií a 63-tisíc druhov húb.

Trochu domácej zoológie
Ak chováte domáce zvieratá, samozrejme, že to rozširuje potenciál rôznych mikroorganizmov a húb, ktoré žijú okolo vás. Čo sa najčastejšie podľa mikrobiológov vyskytuje v priemernej domácnosti?

Čierna pleseň – toxická, veľmi nepríjemná ,nenápadná, ale zato spôsobuje dýchacie problémy. Budíte sa ráno s hlienmi a kašľom? Pravdepodobne spáva s vami.

Legionella – objavuje sa v chladničkách, vo fľašiach s vodou, batériách a všade, kde je stojatá voda. Spôsobuje zápal pľúc, ktorému obvykle podľahne päť až desať percent chorých.

Streptokoky – spôsobujú všemožné zápaly od hrdla, uší, dutín až po meningitídu. Ich ideálnym miestom, ktoré majú radi, sú kľučky, stoly a mobily.

Escherichia coli – spôsobuje tráviace problémy až otravu jedlom. Aj preto, že často sídli v priestoroch, kde sa stravujeme.

To je však len ukážka. Baktérií, mikroorganizmov a vírusov sú tisíce. Jednoducho aj keď ste sami, nikdy samotou netrpíte.