Zachytili najsilnejší blesk, dotkol sa hranice vesmíru
19. 8. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:23)

Blesk, ktorý sa objavil nad Oklahomou, bol jedným z najojedinelejších a najsilnejších.
Obloha stmavne, z neba začnú padať ťažké kvapky a vzduchom sa zrazu preženie blesk. Ale namiesto toho, aby smeroval k zemi ako obyčajne, prípadne sa cikcakovito predral pomedzi oblaky, urobí čosi nezvyčajné. Vydá sa z mraku smerom nahor v podobe 80 kilometrov vysokého energetického lúča, ktorý sa obtrie o dolnú hranicu vesmíru.
Tento jav sa radí medzi takzvané ionosférické blesky, konkrétne ide o obrí výtrysk (z anglického „gigantic jet“). Ide o najojedinelejší a najsilnejší druh blesku, ktorý sa objavuje len asi tisíckrát ročne, no má 50-krát viac energie než bežný blesk. A vedcom sa začiatkom augusta 2022 podarilo analyzovať zatiaľ najsilnejší ionosférický blesk.
V štúdii, ktorú publikovali 3. augusta 2022 v odbornom časopise Science Advances, odborníci uviedli, že bežný blesk prenáša energiu asi päť coulombov. Avšak ten, ktorý zachytili v roku 2018 nad Oklahomou, prenášal až 300 coulombov a dotýkal sa spodnej ionosféry, vrstvy nabitých častíc, ktorá oddeľuje hornú atmosféru Zeme od vesmíru.
Zachytiť najsilnejší blesk a navyše o ňom získať obrovské množstvo dát potrebných na analýzu javu si vyžadovalo obrovskú dávku šťastia. Tú mal pozorovateľ bleskov z Texasu, ktorý 14. mája 2018 obrí výtrysk zachytil. Jav sa navyše vyskytol takmer v centre oblasti, ktorú monitorujú stovky pozemných antén práve za účelom sledovania bleskov. A aby toho nebolo málo, ionosférický blesk bol v dosahu viacerých meteorologických radarov.
Kombináciou dát z týchto zdrojov dokázali vedci získať o obrom výtrysku všetky možné informácie. Vedia, aký bol veľký, aký mal tvar, akú energiu prenášal a tak ďalej.
Zatiaľ sa presne nevie, prečo ionosférické blesky smerujú nahor. Predpokladá sa, že v mrakoch ich niečo blokuje, a tak sa vyberajú cestou najmenšieho odporu.