Google nám každú chvíľu zadáva niekoľko jednoduchých úloh. Sú také ľahké, že si ani neuvedomíte, že sú súčasťou väčšieho a komplikovanejšieho projektu, ktorý by spoločnosť stál na platoch a platbách miliardy eur.

Archivár kníh
Ak ste niekedy riešili obrázok CAPTCHA (tie nepríjemné kučeravé písmená na rozmazanom pozadí, ktoré spoločnosť požaduje, aby sme dokázali, že nie sme roboti), potom ste pre Google pracovali zadarmo. Konkrétne ste pomohli digitalizovať knihy v archíve Google. Každá CAPTCHA mala dve slová. Jedno bolo kontrolné, ktoré dokázalo, že viete, čo robíte, a druhé slovo potrebovali prepísať. Spoločnosť Google použila technológiu CAPTCHA na digitalizáciu celého archívu kníh a všetkých novín New York Times vytlačených od roku 1851. Urobila to do dvoch rokov a bez zaplatenia jediného centu.

Mobilný snímač premávky
Ak používate Google, všimli ste si, že Google pozná dopravnú situáciu na vašej trase. Odkiaľ si myslíte, že Google má tieto informácie? Odpoveď znie – z vášho smartfónu so systémom Android. Každý, kto má telefón s Androidom, slúži ako snímač mobilnej premávky pre Google Maps. Keď niekoľko telefónov uviazne na úseku alebo ceste, Google vie, že tam je zápcha. Keď sú ďaleko od seba, Google vie, že cesta je voľná. Nemecký umelec Simon Weckert s týmto systémom manipuloval začiatkom tohto roka, keď do vozíka vložil 99 telefónov s Androidom a chodil s ním po uliciach Berlína. Mapy Google okamžite označili každú cestu, ktorú prešiel, ako „preťaženú“, aj keď bola voľná. Weckert dokonca ťahal vozík pred kanceláriami Googlu a nikto si nič nevšimol. Hovorca spoločnosti neskôr uviedol, že radi vidia také kreatívne využitie Máp Google, pretože im pomáha vylepšovať produkt. Čo iné by mohli povedať?

Ľudský seizmometer
Seizmometre sú prístroje na zisťovanie zemetrasení. Napriek ich dôležitosti si ich veľa štátov a krajín nemôže dovoliť, pretože ich výstavba a údržba sú nákladné. Ale Google, nadnárodný konglomerát, ktorý má rád bezplatnú prácu, hoci jeho vlastník Alphabet má hodnotu viac ako bilión dolárov, sa vynašiel. V súčasnosti buduje najväčší a najlacnejší seizmometer na svete pomocou dvoch najbežnejších položiek, ktoré sú k dispozícii - vy a váš smartfón so systémom Android. Inteligentné telefóny sú dobrým seizmometrom, lebo obsahujú akcelerometre. Vďaka nim telefón zistí, či ho držíte v režime na výšku alebo na šírku. Aj keď akcelerometer v jednom smartfóne nie je dosť veľký na to, aby dokázal detekovať zemetrasenie, stovky, tisíce alebo dokonca milióny to dokážu, ak spolupracujú. Google tento program nazýva ShakeAlert. Rovnako ako snímače premávky, ani vy nemusíte robiť nič, aby ste Googlu pomohli pri zisťovaní zemetrasení. Potrebujete iba mať svoj smartphone so systémom Android vo vrecku a byť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Moderátor obsahu
V roku 2017 tisíce firiem stiahli reklamy z YouTube po tom, čo sa ich reklamy zobrazili v sugestívnych, kontroverzných a extrémnych videách, ktoré nereprezentovali ich značku. Nikto nehovoril o tom, ako tie reklamy skončili vo videách. Google potrebuje viac ako 50-tisíc zamestnancov alebo zmluvných partnerov, ak chce sledovať a moderovať každé video nahrané na YouTube. To sú stovky miliónov alebo dokonca miliardy dolárov na platoch, bonusoch a príspevkoch. Pretože Google tieto peniaze nechce platiť, spolieha sa na bežných používateľov ako ste vy, ktorí mu pomôžu s moderovaním YouTube. Platení moderátori sa zapoja až vtedy, keď video označí dostatok neplatených moderátorov.

Prekladač YouTube
V marci 2017 vytvoril YouTube funkciu umožňujúcu používateľom prekladať názvy a popisy akýchkoľvek videí do iných jazykov. Ako zvyčajne je táto pozícia neplatená, hoci ide o náročnú prácu. Google tvrdil, že funkcia umožní tvorcom videí spojiť sa s publikom, ktoré nehovorí ich jazykom. Všetci však vieme, že to YouTube urobilo preto, aby povzbudilo ľudí k sledovaniu videí, čo pre nich znamená viac peňazí.