Akagi bola jednou zo štyroch japonských lodí, ktoré sa Američanom podarilo potopiť počas bitky o Midway. Tá začala 4. júna 1942 potom, ako americké výzvedné služby zachytili japonskú komunikáciu. Tá sa okrem iného týkala aj plánovaného vybudovania obrannej línie, ktorej súčasťou mal byť aj odľahlý atol Midway.

Midway bol strategickým bodom pre USA i Japonsko, nachádza sa totiž približne v tretine cesty medzi Honolulu a Tokiom. Niet divu, že sa oň tvrdo bojovalo. Počas štvordňovej bitky tu zahynulo asi 3400 mužov, pre obe strany však boli dôležitejšie hmotné straty. Tie japonské boli priam katastrofálne, Japonci prišli o štyri lietadlové lode a jeden ťažký krížnik, zatiaľ čo Američania stratili jednu lietadlovú loď a jeden torpédoborec.

Bitka o Midway je jednou z desiatich najdôležitejších námorných bitiek v dejinách a historici sa jej priebehu podrobne venujú. Koniec koncov, znamenala obrat vo vývoji vojny v Tichomorí. Takmer 80 rokov sa však nevedelo, kde leží vrak vlajkovej lode japonskej flotily Akagi.

Ten sa prostredníctvom sonaru podarilo nájsť až v roku 2019. Leží asi 2100 kilometrov severozápadne od Pearl Harboru v hĺbke 5490 metrov. Trvalo však ďalšie štyri roky, kým výskumníci z lode Nautilus preskúmali vrak pomocou diaľkovo riadeného vozidla aj vizuálne. Ľudské oči tak prvýkrát od 5. júna 1942, kedy sa Akagi potopila, opäť zbadali toto majestátne plavidlo.

Preskúmať vrak na tak odľahlom mieste nebolo jednoduché. Akagi je jedným z najťažšie dostupných a najizolovanejších „hrobov“ sveta. V jej útrobách ležia ostatky 267 mužov, necelá desatina zo všetkých Japoncov, ktorí počas bitky o Midway prišli o život.
Samotný vrak je podľa odborníkov v lepšom stave, než čakali. Je teda možné, že sa ho v budúcnosti pokúsia dôkladnejšie preskúmať.