Žeby konečne práve teraz dostala šancu umelá inteligencia zachrániť planétu? Japonský superpočítač Fugaku sa o to minimálne pokúša.

Späť v čase?
Pre tridsiatimi rokmi počítače nevyzerali ako dnes. Dokázali spraviť málo operácií a pokojne zabrali aj celé poschodie v budove. Dnes v porovnaní s nimi nosíme supervýkonné mašiny vo vrecku. No napriek tomu existujú aj mamutie haly plné elektroniky. Tu počítače vyzerajú ako v minulosti, ale ich výkon je neporovnateľne vyšší. Ide napríklad o superpočítač Fugaku, ktorý zaberá síce parádny priestor, ale dokáže spracovať 415 kvadriliónov výpočtov za sekundu. Pre porovnanie by na tento objem dát  bežnému stolovému počítaču nestačila celá jeho životnosť a Fugaku to sfúkne za sekundu. Aktuálne sú však všetky jeho kapacity vyťažené hľadaním riešenia na porazenie koronavírusu.

Stroje nás môžu zachrániť
S výkonom počítača sa ľudský mozog rovnať nemôže a Fugaku pracuje asi ako tisícka počítačov naraz. V súčasnosti teda svojimi analýzami, prepočtami a vyhodnocovaním predbieha akékoľvek ľudské snaženie. Mnohí preto veria, že dokáže predbehnúť myslenie ľudí aj civilizácie ako celku a pomôže identifikovať liečbu Covid-19. Jeho úlohou je syntetizovať a kombinovať účinky z približne dvetisíc existujúcich liekov. Vrátane liekov, ktoré ešte nedosiahli štádium klinického testovania. Zameriava sa aj na nové kombinácie a ide mu to rýchlejšie ako akémukoľvek laboratóriu.

Bude to prvé umelé riešenie
Dnes znie superpočítač zachraňujúci ľudstvo od povestnej „hnusoby“ niečo ako spása, no skôr narodené ročníky, ktoré si pamätajú najväčšiu slávu Arnolda Schwarzeneggera v Terminátorovi nielen z rozprávania, vedia, o čom môže byť nadvláda strojov. Fugaku sa možno ukáže ako pionier úplne novej etapy ľudstva. A nie všetko v nej môže byť príjemné.