Galileo

Projekt pomenovaný po talianskom vedcovi naštartoval svoju misiu v roku 1989 a v roku 1995 sa v rámci neho prvý raz dostala vesmírna loď do blízkosti Jupitera. Celý projekt stál viac ako 1,6 miliardy dolárov a po ôsmych rokoch bol ukončený. Navyše, prieskumná loď sa už nikdy nevrátila na Zem. Zhorela v atmosfére Jupitera, aby neprišlo ku kontaminácii niektorých mesiacov Jupitera mikróbmi, ktoré by sa tam mohli dostať zo Zeme. Výsledkom bolo, že sme objavili ľadovcovú kôru na mesiaci Europa.

Curiosity

Projekt predstavuje najpokročilejšiu sondu, aká kedy navštívila Mars. Nebola prvá, no určite jedna z najprevratnejších. Aj najdrahších. Celý projekt sa vyštveral na cenovku 2,5 miliardy dolárov. Cieľom bolo preskúmať, či sú podmienky na červenej planéte vhodné pre presídlenie ľudí. Prípadne, či bolo možné, že sa tu kedysi život vyskytoval. Odpoveď zatiaľ visí vo vzduchoprázdne a robot brázdi krajinu planéty a posiela dáta na Zem.

GPS

Global Positioning Systemu (GPS) je vesmírny rádionavigačný systém riadený vládou USA. Dokáže identifikovať akékoľvek miesto s presnosťou na meter a časom so spoľahlivosťou 10 nanosekúnd . A to 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Počiatky GPS možno hľadať v ére Sputniku, keď výskumníci zistili, ako sledovať satelity pomocou posunov v ich rádiovom signáli. Vesmírny segment GPS v súčasnosti pozostáva z viac ako 30 plne funkčných satelitov, z ktorých každý je vybavený atómovými hodinami a pozemnou riadiacou sieťou, ktorá monitoruje Zem. Celá zábavka stála viac ako 12 miliárd dolárov.

Program Apollo

Začal v 60-tych rokoch minulého storočia. Išlo o kapsulu, do ktorej sa zmestili len traja astronauti. Projekt Apollo preslávili aj Buzz Aldrin a Neil Armstrong. Celý projekt trval desaťročia a stál americkú vládu viac ako 110 miliárd. Dodnes ide o najvýznamnejší úspech v histórii dobývania vesmírneho sveta. Veď to boli práve misie Apollo, ktoré prepravili 24 ľudí na Mesiac a predstavovali najambicióznejšie expedície, o ktoré sa ľudstvo pokúsilo.

Space Shuttle Program

Nerastú len ceny pohonných hmôt, ale aj vesmírnych programov. Táto misia vedie v rebríčku najdrahších a stála cez 209 miliárd. V rámci programu trvajúceho tri desaťročia do vesmíru odišli tak slávne raketoplány ako Atlantis, Endeavour, Discovery, Challenger a Columbia.