Produkty od spoločnosti A.C. Gilbert Company
Táto spoločnosť vyrábala celkom pekné hračky, no vyrobili tiež niektoré z najnebezpečnejších, s ktorými by sa rozhodne deti nemali hrať. Drobné poranenia či nebezpečenstvo zadusenia hrozí pri množstve hračiek, no otrava žiarením? A.C. Gilbert bol multitalentovaný vynálezca, no toto skutočne prehnal. „Laboratórium atómovej energie Gilbert U-238“ umožnilo vášmu malému Einsteinovi hrať sa s rôznymi uránovými rudami, ktoré produkovali gama, alfa a beta žiarenie. Skvelá zábava! Gilbert tiež vyrobil súpravu na vyfukovanie skla pre deti a chemickú súpravu, ktorá obsahovala kyanid sodný.

Depilácia v roku 1920
Voskovanie, holenie, epilácia a laserové ošetrenie sú spôsoby, ktoré moderní muži a ženy používajú na odstránenie nepríjemných chĺpkov v problémových partiách. Ako to robili dámy v 20. rokoch minulého storočia? Používali röntgenové lúče. Nie, nežartujeme. Stroje „Tricho“ boli kedysi v kozmetických salónoch v USA pomerne bežné a zameriavali dávky röntgenových lúčov na líca a hornú peru zákazníkov. Po viac ako 15 ošetreniach za rok to spôsobilo trvalé odstránenie chĺpkov. A zhubné karcinómy, prípadne smrť.

Detské rúry na pečenie
Mini rúra Easy Bake Oven umožňovala deťom skutočne piecť. Predstavte si, že by rúra na hranie vašich detí mohla presiahnuť teploty, ktoré dosahuje váš vlastný plnohodnotný sporák. A presne taký bol sporák Empire Little Lady. Moderné pece dosiahnu teplotu okolo 280 stupňov Celzia, no táto „detská hračka“ mohla dosiahnuť teplotu až 315 stupňov Celzia. To je dosť tepla na to, aby ste za 35 sekúnd upiekli niekoľko krásnych čokoládových cookies a utrpeli ťažké popáleniny.

Rímske rolety

Rímske rolety
Zdroj: Public Domain

Zdá sa, že väčšinu vecí na zozname tvoria nebezpečné detské hračky. Ale rolety? Tieto romanticky vyzerajúce rolety sa v dnešnej dobe v USA nedajú zohnať, prinajmenšom tie s tradičnými sťahovacími šnúrami. Možno si myslíte, že ide o amok verejnej bezpečnosti, možno nejaký šialený pokus vyhnúť sa súdnym sporom založeným na popálení jedného alebo dvoch detí trením šnúrky. Ale podľa údajov zhromaždených v roku 2015 možno týmto roletám a ich povrazom pripísať viac ako 200 úmrtí detí.

Agénom upravená múka
Čím je chlieb belší, tým je „lepší“. Keď sa na prelome minulého storočia začala rozmáhať masová výroba a vyššie mzdy, dopyt po dobrom chlebe prudko vzrástol. Ako mohli pekári vyrobiť žiarivo biely chlebík, ktorý spotrebitelia chceli? Čím je belšia múka, tým je chlieb belší. Takže bielili múku, umelo bielili chlieb a na tento účel používali chemikálie. Jednou z bežne používaných bol chlorid dusitý alebo agén. V roku 1949 sa zistilo, že múka upravená agénom spôsobovala neurologické poruchy. Ako to zistili? Agénová múka sa používala aj na výrobu psích sušienok a psy po ich konzumácii vykazovali známky hystérie.

Samsung Galaxy Note 7
Tento telefón uviedli na trh v auguste 2016 a stal sa najnovšou vychytávkou juhokórejskej spoločnosti Samsung. U používateľov najprv spôsobil explóziu vzrušenia a potom došlo k skutočným výbuchom v dôsledku chybných batérií. Spoločnosť Samsung povedala spotrebiteľom, že môžu vymeniť svoje nedávno zakúpené chybné telefóny za nové, oveľa menej výbušné. Problém bol v tom, že i nové vylepšené telefóny mali tendenciu prehrievať sa a vybuchnúť. To viedlo k ich stiahnutiu z predaja. Okrem stoviek sklamaných spotrebiteľov, Samsung utrpel stratu zhruba 17 miliárd dolárov.