Pokiaľ ide o súkromie a bezpečnosť, tu sú niektoré služby, ktoré by mohli uvedomelému spotrebiteľovi priniesť väčší pokoj a prinajmenšom načas zachovať slobodu prejavu.

DuckDuckGo – alternatíva Googlu
S dominanciou vyhľadávacích nástrojov spoločnosti Google na trhu sa spája veľa problémov, ale jedným z najväčších je zhromažďovanie údajov. Google zhromažďuje a ukladá všetko, od toho, čo hľadáte, až po miesto, kde ste hľadali a to ako dlho ste hľadali. Hoci spoločnosť sprístupnila niektoré funkcie, ktoré ľuďom umožňujú obmedziť zhromažďované údaje, realita je taká, že väčšina ľudí to nerobí. Preto je DuckDuckGo atraktívnou alternatívou. Na rozdiel od spoločnosti Google neukladá žiadne údaje. Okrem toho, že umožňuje vyhľadávať bez strachu z budúceho „odhalenia“, má ďalšie užitočné funkcie, ktoré už spoločnosť Google v priebehu rokov odstránila, a podobné rozhranie. Ale čo si najviac všimnete je absencia reklám.

Signal - alternatíva WhatsApp
WhatsApp má vo všeobecnosti jednu z tých lepších reputácií. Obzvlášť známa je šifrovaním typu end-to-end, čo znamená, že hovory alebo správy nemôžu zachytiť tretie strany. Ale aj pri šifrovaných správach majú mnohí pochybnosti o údajoch, ktoré zhromažďuje WhatsApp a o tom, ako ich využíva, najmä preto, že platformu kúpila spoločnosť Facebook. A tá nemá dobrú reputáciu v oblasti ochrany súkromia. Signal je aplikácia na odosielanie správ vytvorená pomocou presne tej istej šifrovacej technológie, ktorá sa používa vo WhatsApp a Facebook Messengeri, ale viac chráni vaše súkromie. Všetky údaje ukladá lokálne, pričom Signal je jednou z najbezpečnejších platforiem na zasielanie správ na trhu, a preto je populárny u novinárov či protestujúcich.

ProtonMail - alternatíva GMail
ProtonMail je e-mailová služba zameraná na ochranu súkromia, ktorá poskytuje služby, ktoré môžete využívať bezplatne i na základe predplatného. Vznikol vo Švajčiarsku, ktoré je známe svojimi zákonmi o ochrane osobných údajov. Funguje takmer rovnako ako všetky ostatné e-mailové služby, ale používa šifrovanie end-to-end pre správy odoslané medzi dvoma používateľmi ProtonMail a všetky ostatné e-maily ukladá pomocou šifrovania s nulovým prístupom, čo znamená, že k vašim správam nemá prístup nikto iný. Kvôli vyššej bezpečnosti sa fotografie nenačítajú automaticky a automaticky otvárané okno sa vás opýta, či si pred otvorením odkazu určite chcete otvoriť odkaz. ProtonMail vám umožňuje vytvoriť heslo pre správy, ktoré smerujú k používateľom, ktorí nie sú členmi ProtonMailu, ako aj nastaviť dátum vypršania platnosti správ. Treba dodať, že bezplatní používatelia majú obmedzenie na 150 e-mailov za deň a dokonca i najlacnejšie predplatné má limit tisíc.

Wickr – alternatíva Snapchatu
Wickr je aplikácia na okamžité zasielanie správ a videokonferencie, ktorá sú k dispozícii pre Android a iOS, s plne funkčnými verziami pre počítače. K základným funkciám patrí šifrovanie typu end-to-end a správy, ktoré vypršia po určitom čase alebo sa pri čítaní samodeštruujú. „Najbezpečnejšia platforma pre videokonferencie a spoluprácu“ má však zavedené niektoré ďalšie bezpečnostné opatrenia, ako napríklad vymazanie všetkých metaúdajov z odoslaných súborov a niekoľko spôsobov, ako potvrdiť totožnosť osoby. Wickr vznikol pre potreby profesionálov, ktorí si potrpia na súkromie, no zjavne si ho obľúbili aj iní obchodníci.

PixelFed — alternatíva Instagramu
Hoci Instagram nezhromažďuje toľko údajov ako materská spoločnosť Facebook, stále existujú dôvody na opatrnosť. Aj keď svojim používateľom neponúkajú rovnaké UI skenovanie, aké používa služba Fotky Google, nič im nebráni v tom, aby používali miliardy nahraných fotografií, aby zlepšili svoje AI v zákulisí, a to bez toho, aby používateľom priniesli nové funkcie. A aj keď opomenieme skenovanie a množstvo reklám to, že môžu vaše obrázky používať bez poplatkov už navždy je dobrý dôvod na opatrnosť, kým ich uverejníte. V reakcii na tieto obavy tvorcovia Mastodonu vyvinuli alternatívu s otvoreným zdrojovým kódom s názvom PixelFed. Ponúka viac-menej rovnaké funkcie ako Instagram so silnou bezpečnosťou, ale bez predaja vašich údajov inzerentom.

Librem - alternatíva pre Android a iPhone
Pokiaľ ide o ochranu súkromia uvedomte si, že nemá zmysel robiť všetky tieto kroky a používať alternatívne služby, ak zariadenie, ktoré používate naďalej odovzdá všetky informácie, ktoré zobrazí. Čo znamená, že nemá zmysel používať DuckDuckGo na telefóne Pixel. Ak sa pýtate, aký telefón je vhodnejší pre osobu túžiacu po ochrane súkromia a bezpečnosti – odpoveď je „Librem“. Zariadenie založené na Linuxe, ktorého jediným účelom je najbezpečnejší telefón na trhu, ponúka všetky šifrovania, ktoré by ste očakávali, ako aj niektoré ďalšie funkcie, ako sú napríklad killswitches. Avšak treba uznať, že je tu jedna veľká nevýhoda: cena. V Amerike produkt Librem 5 predávajú za 1 999 dolárov, no horšie je, že získal veľmi vlažné recenzie najmä pokiaľ ide o výdrž batérie. Ostatné funkcie sú však v poriadku, preto treba dúfať, že budúce vydania produktu budú kvalitnejšie.