Ako už napovedá jeho názov, konzolový most sa skladá z konzol, teda nosníkov ukotvených iba na jednom konci. Jednoduchý most takéhoto typu pozostáva z dvoch konzol vytŕčajúcich ponad prekážku, ktorú treba prekonať. Vo väčšine prípadov je touto prekážkou rieka či hlboké údolie. Konzoly sa ale v strede nespájajú, ale slúžia ako podpery pre stredový kus, ktorý ich spája.

Dnes ide o bežnú stavbu, ktorej výhoda spočíva najmä v tom, že výstavba si vyžaduje minimum montážneho lešenia. V 19. storočí ale architekti potrebovali presvedčiť investorov i verejnosť, že konzolový most jednoducho bude fungovať. Mnohí im neverili, veď čo je to za most, ktorý v strede nemá piliere?

Na fotografii vyššie môžete vidieť troch pánov, zľava ide o Johna Fowlera, Kaichiho Watanabeho a Benjamina Bakera. Tí na zábere demonštrujú fungovanie konzolového mosta v praxi. Fowler a Baker sedia na stoličkách s rozpaženými rukami, ktoré majú podopreté palicami. Medzi nimi sedí japonský konštruktér Kaichi Watanabe, ktorý sa vo vzduchu drží len vďaka svojim dvom kolegom. Fowler a Baker predstavujú konzoly, Watanabe zasa stredový kus, no a závažia na okrajoch sú kotvami pre konzoly.

Forth Bridge.
Zdroj: Shutterstock

Inžinieri takto demonštrovali fungovanie mosta Forth Bridge v Škótsku, ktorého výstavba prebiehala v rokoch 1882 až 1890. Ide o jeden z najslávnejších konzolových mostov sveta, ktorý celých 17 rokov držal titul najdlhšieho mosta sveta. Išlo tiež o prvú veľkú stavbu v Británii postavenú z ocele. Jej rovesníčka, Eiffelova veža, bola postavená „len“ zo zvárkového železa.

Forth Bridge ale nebol prvým konzolovým mostom na svete, aj keď bol zrejme tým najdôležitejším. Prvenstvo si drží most Hassfurt v Nemecku, ktorý sa klenie nad riekou Mohan.