Fosília obrej stonožky na pláži

Ak nie ste fanúšikom obrovských chrobákov, pravdepodobne si nechcete predstavovať stonožku dlhú 2,5 metra s váhou 50 kilogramov, ktorá sa k vám plazí po pláži. Sto miliónov rokov predtým, než sa po planéte túlali dinosaury, boli tieto gigantické stonožky najväčšími chrobákmi na súši. Okrem orechov a semienok si pochutnávali aj na malých zvieratách. V roku 2021 britskí vedci zverejnili, že náhodou objavili fosílne pozostatky masívnej mnohonožky v Howick Bay, Northumberland, Anglicko. Skupina vedcov bola na pláži, aby študovala jej geológiu, keď narazili na balvan, ktorý sa uvoľnil z útesu a pri páde rozdelil na polovicu. Vo ich prekvapenie vo vnútri trhliny bola fosília. V tom čase bola fosília mnohonôžky(Arthropleura) len treťou objavenou a prvou v Anglicku.

200 miliónov rokov stará kosť dinosaura
V auguste 2021 bol profesor geológie Mark McMenamin na prechádzke v kampuse University of Massachusetts Amherst. Prešiel okolo skupiny stavebných robotníkov a všimol si hromadu skál blízko miesta, kde pracovali. Spýtal sa, či si môže vziať nejaké do záhrady. Keď robotníci súhlasili, nazbieral si asi 20 kameňov. Doma si ich prezrel a uvedomil si, že drsná štruktúra jedného z kameňov pripomína fosíliu. Otestoval skalu pomocou röntgenovej technológie a zistil, že obsahuje lakťovú kosť neotheropoda. Tieto veľké dinosaury žili počas staršej jury, mali ostré zuby a duté kosti. McMenamin preštudoval svoj objav a usúdil, že dinosaurus sa živil sladkovodnými rybami a mohol žiť výlučne vo vode. Neotheropody existovali už pred T. rexom a boli to najväčšie dravé dinosaury svojej doby.

Chlapcov výlet skončil nálezom fosílie

V roku 2017 9-ročný Jude Sparks doslova narazil na objekt, ktorý sa ukázal byť jedným z najvzrušujúcejších fosílnych nálezov za posledné roky. Chlapec bol na turistike s rodinou v pohorí Organ Mountains v Novom Mexiku, keď zakopol o niečo, o čom si pôvodne myslel, že sú pozostatky kravy. Keď sa jeho rodičia pozreli bližšie, uvedomili si, že pôjde o niečo „špeciálne“. Preto kontaktovali profesora zo Štátnej univerzity v Novom Mexiku, ktorý preskúmal nález a dospel k záveru, že chlapec zakopol o fosílny kel stegomastodona. Rodinu informácia ohromila a zorganizovala zbierku na začatie vykopávok. Po niekoľkých mesiacoch odkryli celú lebku tvora. Stegomastodony sú príbuzné mamutov a boli predchodcom dnešných slonov. Vedci predpokladajú, že ich lovili raní ľudia, takže ich fosílie len zriedka nachádzajú neporušené.

V džungli našli 85-tisíc rokov starú kostru veľryby

Keď skupina vedcov navštívila taiwanskú džungľu v roku 2022, nehľadali staré veľrybie kosti. Ale presne to našli. Počas cesty uvideli niečo trčať zo zeme v údolí a keď sa priblížili, s úžasom zistili, že ide o veľrybie rebrá. Skupina začala vykopávkami a po niekoľkých mesiacoch objavili viac ako 70 percent pozostatkov starodávnej modrej veľryby, vrátane jej 2,1-metrov dlhej čeľuste, chvostovej kosti, lopatiek a kúskov lebky. Osem z vedcov sa rozhodlo odniesť celú fosíliu pešo – kosti niesli na nosidlách sedem hodín. Masívna fosília bola druhou najväčšou, akú kedy objavili na ostrove Taiwan a previezli ju do Národného múzea prírodných vied, aby ju vyčistili a konzervovali.

Namiesto ropy narazili v Nórsku na fosíliu dinosaura

V roku 1997 ropná spoločnosť vŕtala v Severnom mori v hĺbke 2 256 metrov, keď narazili na fosíliu dinosaura. Presnejšie povedané, vrták zasiahol kolennú kosť plateosaura, ktorý chodil po Zemi počas záverečných fáz triasového obdobia pred takmer 210 miliónmi rokov. Náhodný objav sa zapísal aj do knihy rekordov ako najhlbší nález fosílie dinosaura. Plateosaury boli suchozemské dinosaury, tohto pravdepodobne odplavilo do mora cunami, čo by vysvetľovalo, prečo úlomky kostí našli tak ďaleko od pobrežia. Kolenná kosť je stále jediným úlomkom dinosaura, ktorý kedy našli v Nórsku, no odborníci predpokladajú, že na ostrove Špicbergy by mohli byť ďalšie fosílie.

Muž našiel na pozemku obrovského dinosaura

Ako sa stavebná činnosť v priebehu rokov zintenzívnila, na staveniskách, na parkoviskách a dokonca na súkromných pozemkoch ľudia náhodne nachádzali čoraz viac úžasných artefaktov. V roku 2017 muž dohliadal na výstavbu na svojom pozemku v portugalskom Pombale, keď si všimol, že zo zeme trčia úlomky kostí. Skontaktoval sa s miestnymi vedcami a tí začali s vykopávkami, ktoré trvali dlhšie, než ktokoľvek predpokladal. V roku 2022 svetu vedci oznámili, že kosti patrili 25 metrov dlhému sauropodovi, ktorý žil približne pred 160 miliónmi rokov. Zatiaľ odkryli stavce a rebrá, vo vykopávkach pokračujú. Rebrá majú dĺžku takmer tri metre a ide o najväčšie rebrá sauropoda, aké kedy vedci našli v Európe.