Venuša mala v minulosti omnoho prívetivejšie životné podmienky ako dnes. No pokazil jej to Jupiter.

Dráhy sa menia
Vesmírny výskum nie je len v osvetľovaní tmavých miest vesmíru, ale vedci stále jedným očkom pokukávajú aj po mimozemskom živote. Aktuálne sa dostala do centra pozornosti horúca planéta. Podľa výpočtov však nemala vždy 700 stupňov. Pri tejto teplote neprežije prakticky nič, ale boli časy, keď mala Venuša o niečo viac ekliptickú dráhu, a tak sa dokázala vzdialiť od Slnka a vychladiť svoj povrch. Tieto zistenia však nedokazujú len to, že na Venuši mohol byť život, ale aj fakt, že vesmír je stále v pohybe. Nikto netuší, kedy sa jednotlivé dráhy planét vychýlia a úplne zmenia planétu. To znamená, že aj naša Zem sa môže razom stať úplne vyprahnutou.

Na vine je Jupiter
Jasné, že chlap. No tentoraz to bude holý fakt. Pomocou počítačových modelov zistili, že dôvodom, prečo na Venuši nevznikol inteligentný život, je Jupiter. Jeho pohyb počas formovania slnečnej sústavy doslova vychýlil Venušu z jej pôvodnej ekliptiky. Ukazuje sa, že Jupiter bol pôvodne omnoho bližšie k Slnku a v priebehu miliónov rokov ustúpil zhruba tam, kde je dnes. To však posunulo Venušu bližšie k Slnku, ktoré na nej spálilo akýkoľvek náznak života.

Dokonalý kruh neopisovala vždy
Zaujímavý príbeh Venuše sa podozrením z možného života nekončí. „Za zmienku stojí aj  obežná dráha Venuše, ktorá je dokonale kruhová," uviedol vo vyhlásení Stephen Kane, hlavný autor štúdie. Práve dokonalý kruh ho zaujal a preto chcel preskúmať aj možnosti, či to tak bolo od začiatku vesmíru. Presné výpočty však naznačili, že opak bol pravdou a sformovanie kruhu prišlo počas miliárd rokov.

Vznikol pravdepodobne až v migráciou Jupitera a dôsledkom bolo extrémne zahriatie a strata poslednej vody a pravdepodobne aj živej bunky. Stephen Kane si preto myslí, že kedysi bola územím priateľským pre život a migrácia Jupitera ju premenila na pekelné územie.