Japonská firma Cultural Property Structural Plan Co., Ltd. sídli v Ósake a zaoberá sa reštaurovaním starodávnych budov. Niet divu, že zamestnáva expertov na tradičnú architektúru, ktorí majú nielen ohromné poznatky, ale aj zručnosti. Používajú stáročné techniky, len aby čo najpresnejšie zachovali neoceniteľné architektonické pamiatky.

Firma však nedávno spustila nový projekt s názvom Inuden. Ten spočíva v stavbe psích búd z tých najkvalitnejších materiálov rovnakými technikami, akými sa stavali japonské chrámy ešte za dávnych čias.

Takáto búda, či skôr palác, vzniká výhradne za použitia ručných nástrojov. Jej podstavec je zo žuly, telo z japonského cyprusu a strechu tvoria medené pláty. Nič viac nečakajte. Ide o minimalistický štýl a na psa v tomto domčeku nečaká žiadny wellness.

Pýtate sa, prečo je táto búda taká drahá? Nuž, nejde len o to, že vzniká ručne. Do hry vstupuje aj fakt, že jej tvorcovia sú prakticky nenahraditeľní a popri tejto práci sa venujú aj reštaurovaniu pamiatok. Preto stíhajú vyrobiť iba jednu búdu ročne. A za exkluzivitu sa platí.

Cultural Property Structural Plan Co., Ltd. začína prijímať objednávky 1. septembra 2022. Ak dostanú viac než jednu, bude sa konať lotéria, ktorá určí, kto bude šťastným majiteľom.

Vo videu vyššie môžete vidieť, ako búda vzniká. A určite uznáte, že ide o absolútne majstrovské dielo.