V roku 1941 postavili Kráľovské austrálske vzdušné sily (RAAF) bunker priamo na úbočí kopca. Využívali ho ako sklad paliva pre leteckú základňu Mildura, ktorá sa nachádza neďaleko. A nedávno táto budova, ktorá človeka pokojne ochráni aj pred bombardovaním, na predaj. A navyše je prerobená na nepoznanie.

Predal sa bunker z druhej svetovej, je snom každého chlapa
Bunker sa nachádza v austrálskom mestečku Yelta na ulici Nemstas Lane. Má hrubé betónové steny, v ktorých sú navyše zaliate oceľové pláty s hrúbkou osem milimetrov. Štyri izby a pozemok s rozlohou päťtisíc metrov štvorcových sa predali v prepočte za 250-tisíc eur.

FOTO: Len pre zámožných: Miesto, kde boháči prečkajú apokalypsu

Bunker má zaujímavú históriu. Po druhej svetovej vojny ho ako mnohé iné zavreli. V jeho blízkom susedstve sa nachádzajú ešte tri ďalšie bunkre a všetky ich v roku 1989 kúpil developer Stephen Gooding. Nechcel ich však predať. Naopak, začal v nich spolu s rodinou bývať, ale samozrejme až potom, ako ich poriadne scivilizoval.

Predal sa bunker z druhej svetovej, je snom každého chlapa
Keď Gooding bunkre kúpil, ešte stále ich obkolesoval ostnatý drôt. Dnes je z jedného z nich luxusný šesťizbový dom, ktorý obýva so svojou manželkou. Ďalšie dva už stihol predať a v polovici novembra ponúkol ten posledný na predaj Stephenov syn Zachary.

FOTO: Kryty pre civilistov: cez vojnu zachránili tisíce životov

Má štyri izby, v každej je na strope vetrák, ktorý zabezpečuje aj v horúcom podnebí príjemný vánok. Kuchyňa disponuje plynovým sporákom i umývačkou riadu, jedáleň je kompletne zariadená a rovnako tak aj obývačka. Nájdete tu tiež dve kúpeľne. O stabilných 20 stupňov Celzia sa nemusí strať klimatizácia, ale fakt, že bunker je z veľkej časti pod zemou.

Predal sa bunker z druhej svetovej, je snom každého chlapa
Niekto by si možno povedal, že ide o ideálne miesto na bývanie, ale Zacharymu vadí extrémne súkromie. Dokonca ani nepočuje susedov a radšej chce žiť niekde, kde to „žije". S manželkou a synom sťahujú do Queenslandu. Jeho otec nie je sklamaný, hoci priznáva, že mu je trochu smutno.

FOTO: Prežijú všetko: Najtajnejšie americké bunkre

O minulosť bunkrov sa totiž potom, ako ich kúpil, živo zaujímal. Dokonca musel zaplatiť 75 austrálskych dolárov za odtajnenie spisov, ktoré sa budov týkali. Podarilo sa mu zistiť, že v každom bunkri bola päťčlenná posádka, ktorá chránila sklady paliva. Postavili ich po útoku na Pearl Harbor v decembri 1941, keď sa Veľká Británia obávala japonskej invázie do Austrálie.