Arnold Schwarzenegger, Terminátor (1984)
Vedeli ste, že takmer nevzniklo ani ikonické stvárnenie neúprosného kyborga v podaní Arnolda Schwarzeneggera vo filme Terminátor? Schwarzenegger mal spočiatku výhrady k stvárneniu darebáckej postavy. Obával sa, že by to mohlo ohroziť jeho predchádzajúce úlohy hrdinov a myšlienka zobrazenia chladnokrvného vraha sa mu sa zdala v rozpore s týmto obrazom. Po diskusiách s režisérom Jamesom Cameronom a premyslenom prehodnotení scenára si však uvedomil jedinečnú príležitosť prekonať sám seba a vniesť do postavy nezabudnuteľnú prítomnosť. Schwarzeneggerove skúsenosti vdýchli Terminátorovi život a postave dodali ikonický status. Jeho stvárnenie neúprosného stroja na zabíjanie sa nezmazateľne vrylo do popkultúry. Schwarzeneggerova schopnosť miešať telesnosť, intenzitu a nečakané momenty ľudskosti vytvorila podmanivý kontrast, ktorý definoval charakter tejto postavy.
Anne Hathaway, Bedári (2012)
Na doskách hudobného divadla sme takmer prišlo o anjelský hlas Anne Hathaway. Keď jej ponúkli úlohu Fantine vo filmovej adaptácii Bedárov, Hathaway uvažovala, že odmietne. Váhala, pretože emocionálne prerody ikonickej postavy a tlak na živé vystupovanie na pľaci ju prinútili spochybniť jej schopnosť zvládnuť túto úlohu. Po intenzívnom rozjímaní a uistení od režiséra filmu však pozbierala odvahu, prijala výzvu a vydala sa na transformačnú cestu, ktorou získala uznanie kritikov a Oscara. Jej strašidelné stvárnenie piesne „I Dreamed a Dream“ sa stalo stredobodom jej hypnotizujúceho vystúpenia, ktoré zachytáva surovú zraniteľnosť a úzkosť tragického príbehu. Jej stvárnenie postavy bolo ohromujúce, pripomenulo divákom jej neuveriteľný herecký rozsah a neochvejnú oddanosť remeslu.
Julie Andrews, Zvuk hudby (1965)
V očarujúcom svete muzikálov Julie Andrews takmer zmeškala úlohu, ktorá definovala jej kariéru. Keď jej ponúkli úlohu Marie, mala výhrady. Obávala sa, že diváci by ju mohli považovať za príliš úzko spätú s predchádzajúcou ikonickou postavou, Mary Poppins, a že ďalšia úloha speváckej guvernantky by obmedzila jej herecký rozsah. Presvedčivé čaro scenára a možnosť pracovať s renomovaným režisérom Robertom Wiseom však Julie presvedčili, aby využila šancu a jej rozhodnutie sa ukázalo ako jedno z najlepších v kariére. Žiarivým výkonom v úlohe Marie si získala srdcia divákov na celom svete. Jej vzletné vokály, iskrivý duch a talent vdýchli postave život a očarili divákov. Zvuk hudby sa stal aj vďaka nej jedným z najobľúbenejších muzikálov všetkých čias.
Chris Pratt, Strážcovia galaxie (2014)
Hviezdna úloha Chrisa Pratta ako Petra Quilla, alias Star-Lorda, vo filme Strážcovia galaxie bola príležitosťou, ktorá mu takmer prekĺzla pomedzi prsty. Spočiatku Pratt o sebe pochyboval ako o akčnom hrdinovi. Režisér James Gunn v ňom však videl potenciál a veril, že sa na úlohu perfektne hodí. Po úprimnom rozhovore a uistení herec pozbieral odvahu, prijal výzvu a toto rozhodnutie ho katapultovalo do ríše hviezd. Prattovo stvárnenie Petra Quilla predviedlo jeho nepopierateľnú charizmu, pohotový vtip a schopnosť vyvážiť humor s emocionálnou hĺbkou. Jeho nákazlivá energia a šarm sa stali srdcom a dušou série Strážcovia galaxie a získali mu obrovskú fanúšikovskú základňu.
Richard Dreyfuss, Čeľuste (1975)
Richard Dreyfuss takmer premeškal príležitosť stať sa súčasťou filmovej histórie ako Matt Hooper vo filme Čeľuste od Stevena Spielberga. Keď ho oslovili, mal pochybnosti. Obával sa, že ho to zaškatuľkuje a pýtal sa, či film o obrovskom žralokovi publikum zaujme. Spielbergova vášeň pre projekt a spolupráca s uznávaným režisérom však nakoniec Dreyfussa presvedčili, aby úlohu vzal. Jeho stvárnenie nadšeného oceánografa vnieslo do filmu dokonalú zmes inteligencie a humoru. Jeho chémia na obrazovke s Royom Scheiderom a Robertom Shawom pomohla vytvoriť dynamické trio, ktoré uchvátilo publikum. Dreyfussov výkon vniesol do napínavého príbehu ľudský prvok, vďaka čomu sa Hooper stal postavou, ktorú si diváci obľúbili a stotožnili sa s ňou.