Slovo „Eskimák“ sa používa na Aljaške a označuje domorodé kmene. Jazykovedci sa domnievajú, že je odvodené z jazykov jedného z týchto kmeňov a v preklade znamená „splietať snežnice“. V Kanade sa používa skôr termín „Inuit“, „Eskimák“ sa tu i v Grónsku vníma ako pejoratívny výraz.

Vedci odhadujú, že Eskimáci žili v priestore Beringovho prielivu v rámci kultúrne vyčlenenej spoločnosti už pred šesťtisíc rokmi. Dokázali sa dokonale adaptovať na život v drsných podmienkach. V podmienkach, kde zelenina prakticky nerástla, stromov bolo minimum a hlavným zdrojom jedla boli soby, tulene, mrože, veľryby, morské vtáky a ryby.

Tulene sa zabíjala harpúnami z kajakov či na morskom ľade. Na lov veľrýb sa využívali väčšie člny zvané umiak. V lete sa lovili najmä soby, a to lukmi a šípmi. Ich kožušina sa využívala najmä na šitie odevov.

Eskimáci zimovali v iglu alebo v polopodzemných chatkách, ktorých rám tvorili kosti veľrýb či vzácnejšie kmene stromov. V lete obývali kožené stany.Lomenovci sa presťahovali na Aljašku z Minnesoty v roku 1903. V priebehu pár rokov v tunajšom meste Nome vlastnili obchod s odevmi, lekáreň, papiernictvo, mäsiarstvo i fotografické štúdio. Venovali sa fotografovaniu najrôznejších aspektov života na Aljaške, v roku 1934 bohužiaľ ich štúdio zhorelo a s ním aj asi 30-tisíc negatívov. Približne tritisíc sa ich podarilo zachrániť a zlomok z nich si môžete pozrieť v našej galérii.