Čo tak nasťahovať sa do vilky v Taliansku, užívať si more, kapučíno, olivy a Talianky, pritom nebudete potrebovať viac peňazí ako na jazdu v MHD?

Kríza a jej príležitosti

Kríza je vždy akýmsi rozdelením spoločnosti. Niekto prehrá a niekto má možnosť poriadne získať. Napríklad dom za cenu kávy. A to nie len tak niekde na lazoch, ale priamo na Sicílii. Na talianskom ostrove, ktorý je známou dovolenkovou destináciou a vy si tu môžete užívať nielen pár dní v roku, ale do konca života. Mesto Castiglione di Sicilia má totiž približne okolo 900 opustených domov, ktoré sa rozhodlo dať záujemcom o bývanie za skutočne lákavé ceny.

Prakticky zadarmo

Ak dostanete dom na Sicílii za jedno euro, nejde o vysoký štandard. Treba s tým počítať. Za túto cenu sa predávajú staré domy, pri ktorých si ale stačí napľuť do dlaní a stvoríte si sami dokonalé hniezdočko lásky. Domy pripravené na okamžité bývanie však rovnako majú priaznivé ceny okolo päťtisíc eur. Starosta Antonino Camarda uskutočnil ambiciózny projekt, ktorý má vdýchnuť nový život mestu potom, ako sa populácia znížila zo 14-tisíc na začiatku 20. storočia na sotva tri tisícky dnes. Ľudia si však lacné domy nechcú nechať ujsť. Je to skrátka ponuka ako od krstného otca. Taká, ktorá sa neodmieta.

Pravé Taliansko na celý život

Ambiciózny projekt naštartoval starosta v marci 2021 a je najväčší svojho druhu. V meste má najmenej 400 nehnuteľností, ktoré sú v slušnom stave a vyžadujú minimálnu renováciu. Ostatné si viete zrekonštruovať. Čím viac nákladov na renováciu, tým nižšia cena. A podmienky? Prakticky žiadne.

Rekonštrukciu je potrebné vykonať do troch rokov a samozrejme, je nutné zriadiť si tu oficiálny pobyt. To na úbočí Etny v kraji omývanom morom, na mieste, kde sa večery trávia debatami a s vínom, je skôr benefit ako obmedzenie. Starosta sa pritom pri investoroch nešpecializuje len na Talianov, víta každého.