Nestačí im už wakeboarding, skydiving či wingsuit flying. Aaron Wypyszynski z americkej firmy Wyp Aviation chce skombinovať tieto tri športy do wingboardingu, keď jazdca na okrídlenej doske ťahá vo vzduchu lietadlo - a myslí to vážne.

Znie to celkom jednoducho. Odvážlivec si zastane na letisku na dosku s kolieskami, chytí sa lana za vlečným lietadlom a pri štarte sa nechá ťahať ako pri vodnom lyžovaní.

Doska Wingboard je skonštruovaná tak, aby zabezpečila vztlak aj stabilné ťažisko pre jazdca. Ten na nej stojí vzpriamene a nohy má pripútané snoubordovým viazaním.

Vlečné lano v tvare ypsilon by malo znížiť pôsobenie aerodynamických síl na jazdca, ktorý "letí" vyššou rýchlosťou, ako by mohol za loďou. Lano tiež limituje uhol sklonu, čím pomáha udržiavať človeku stabilitu.

Wingboard by sa mal dať ovládať naklonením dopredu či dozadu alebo do strán. Senzory umiestnené pod nohami by mali umožniť dokonca riadené vývrtky, čo znie už naozaj neskutočne.

Aj jazdec, aj doska sú vybavení padákmi, ktoré sa môžu otvoriť aj v nízkych výškach. Ráta sa s tým, že by mali padať na zem spoločne, ale ak by to malo byť nestabilné, jazdec sa dosky môže zbaviť a tá využije svoj vlastný padák.

V doske je taktiež zabudované automatické uvoľňovanie lana a to v prípade, že by nad ňou jazdec stratil kontrolu. Lano môže tiež uvoľniť pilot vlečného lietadla alebo pozorovateľ na zemi.

Aaron Wypyszynski dúfa, že prvé testy s prototypom Wingboardu by sa mohli uskutočniť v druhej polovici roku 2016 s tým, že výroba by sa spustila v roku 2017. Zatiaľ skonštruoval len zmenšený šestinový model, ktorý pri testoch ťahalo na diaľku ovládané lietadlo.