Jagdteriér v preklade doslova znamená „lovecký teriér“. Vyšľachtili ho v medzivojnovom období v čase, keď boli nemecký nacionalizmus a pocit nadradenosti na svojom vrchole. Traja významní kynológovia a poľovníci si vtedy povedali, že populárny foxteriér sa stával čoraz výstavnejším plemenom na úkor loveckej efektivity. Začali teda pracovať na novom teriérovi, ktorý by bol lepší než britské a americké plemená.

Odborníci sa doteraz sporia, ktoré psy boli základom pre vytvorenie jagdteriéra. Je v ňom kus foxteriéra, welšteriéra i starého anglického teriéra, predpokladá sa však, že v šľachtiteľskom programe boli zahrnuté aj jazvečíky a pinče. Presný „genetický recept“ ale ostáva záhadou.

Nemcom sa v konečnom dôsledku podarilo vyšľachtiť takmer dokonalý lovecký stroj. Jagdteriér má výnimočné fyzické kvality, skvelé inštinkty, je nemilosrdný a korisť prenasleduje s obrovskou vytrvalosťou. Nebojí sa zaútočiť ani na zviera podstatne väčšieho vzrastu a tak trochu mu chýba pud sebazáchovy.

Druhá svetová vojna si nanešťastie na tomto plemene vybrala krutú daň. V Nemecku ostalo len 32 jedincov z deviatich chovov. Jagdteriéry však neostali nič dlžné svojej povesti a plemeno prežilo. Na Svetovej výstave psov v Brne v roku 1965 29 jagdteriérov doslova zvalcovalo konkurenciu.

Jagdteriér je pomerne malý, meria len okolo 40 centimetrov a váži najviac desať kíl. Vďaka tomu sa dokáže dostať aj do nory, ale aj nad zemou ide o nebojácneho bojovníka. Dôkazom je aj nasledujúce video.

Jagdteriér je jednoducho presvedčený, že je veľkým psom. Svorka troch až piatich takýchto lovcov je schopná zdolať aj veľkého diviaka. Psy však pomerne často prichádzajú k úrazom, keď zaženú zver do úzkych. Keď sa ale vylížu zo zranení, sú ochotné ihneď opäť nastúpiť na lov. Kolujú dokonca legendy o tom, že keď je to nevyhnutné a jagteriérovi treba zašiť ranu priamo v lese, pes má taký prah bolestivosti, že je to možné spraviť bez anestetík.

My už len dodáme, že rozhodne nejde o psa do bytu či pre človeka, ktorý ho chce iba na ozdobu. Ide jednoducho o lovecké zviera, ktoré potrebuje skúsenú ruku.