Passetto del Biscione – Rím, Taliansko

Nenápadná ulica, ale s nápaditou históriou. Spája námestie Piazza del Biscione s Via di Grotta Pinta. Passetto del Biscione je malá chodba s úžasnou históriou. V roku 1796 bola údajne dejiskom božského zázraku. V uličke je obraz Madony, ktorá vraj hýbala očami koncom 18. storočia. Prirodzene, tento zázrak priťahoval zbožných kresťanov z celého mesta, ale skrytá poloha uličky spôsobila, že pre mnohých ľudí bolo výzvou nájsť ju a stať sa svedkami tohto zázraku. Ulička bola desiatky rokov opustená, ale nakoniec bola obnovená do svojej súčasnej krásy v roku 2016. Dodnes obraz Madony stále priťahuje pozornosť návštevníkov. Nie je ľahké ju objaviť, ale je to skutočne krásny cestovateľský úlovok.

Skryté uličky Lyonu, Francúzsko

V meste Lyon vo Francúzsku kedysi spleť tajných chodieb poskytovala spracovateľom hodvábu rýchly a bezpečný spôsob, ako presúvať tovar na trhy a z nich. Chodby sú teraz čiastočne otvorené pre verejnosť. Najstaršie sa datujú do 4. storočia a boli postavené tak, aby umožňovali ľuďom priamy prístup k mestskému zásobovaniu čerstvou vodou. Predpokladá sa, že v meste je okolo 400 unikátnych chodieb, ale len niekoľko vyvolených je prístupných verejnosti. Súkromné chodby sú za zamknutými bránami a dverami dodnes.

Tajný bunker – Airdrie, Škótsko

Pri prechádzke okolo malebnej malej chatky v Škótsku by väčšina ľudí ani netušila, že pod ňou sa nachádza tunel vedúci k tajnému bunkru. Škótsky tajný bunker s rozlohou 2 230 štvorcových metrov zostal tajomstvom viac ako 40 rokov. Bunker sa nachádza 33,3 metra pod zemou a pozostáva z dvoch úrovní, z ktorých každá je veľká ako futbalové ihrisko. Bunker už neslúži ako úkryt pre vládu a je múzeom plným artefaktov z čias studenej vojny. Je aj domovom fascinujúcej expozície vojenských vozidiel z rôznych krajín, ako aj jedinej ruskej protilietadlovej rakety v Británii.

Tajný Art Deco tunel pod hotelom New Yorker - Manhattan, New York

Niečo tajné v New Yorku? Áno aj tu sa nájde cestovateľská čerešnička, ktorú neobjaví každý. Červené logo hotela New Yorker je určite ústredným bodom West 34th Street v New Yorku. Hoci je hotel často fotografovaný ako dominanta mesta, veľa z histórie ostáva tajomstvom. Za zapečatenými dverami hotela je chodba plná starých hotelových stoličiek, kobercov, príslušenstva a obkladov v štýle Art Deco. Keď budete prechádzať tunelom, dostanete sa priamo pod ulicu West 34th Street. Na opačnom konci sú mosadzné dvere, ktoré dnes vedú na nástupište pri linke E.

Skrytá pláž – Islas Marietas, Mexiko

Ide o absolútne dokonalý cestovateľský úlovok a súčasne zážitok. Vo vnútri krásne sviežeho ostrova sa skrýva tajná pláž Playa del Amor, ktorá sa môže pochváliť množstvom slnečných lúčov a trblietavou vodou. Playa del Amor, známa ako Skrytá pláž, je súčasťou ostrovov Marietas – neobývanej skupiny ostrovov vytvorených sopečnými erupciami. Skrytá pláž sa nachádza približne 35 kilometrov západne od mexického mesta Puerto Vallarta. So svojou jaskyňou s bielym pieskom a tyrkysovými vodami je tento skrytý klenot ako z filmu. A len mizivé percento ľudí si ho napíše na zoznam zážitkov.