Britský hrad Astley

Hrad Astley vo Warwickshire v Anglicku stojí od roku 1100. V priebehu minulého tisícročia slúžil ako opevnené panstvo pre tri generácie kráľovskej rodiny, ale aj ako útočisko pre vojakov počas anglickej občianskej vojny. V roku 2007 ho zaradili medzi šestnásť najohrozenejších budov v Británii, pretože v posledných desaťročiach značne chátral. Našťastie, v roku 2012 ho veľmi citlivo zrekonštruovali za šesť miliónov libier a spojili tak históriu so súčasnosťou. Úchvatná je najmä kombinácia starého kameňa a moderných tehál. Dnes si ho môžu milovníci histórie alebo krásnych budov prenajať počas dovolenky. Ceny prenájmu začínajú okolo 350 libier za noc. 

Vodárenská veža

Na celom svete nájdete desiatky domov prebudovaných z vodárenských veží. Avšak najkrajšou zo všetkých, najmä pre svoju polohu a výhľad, je vodná veža v Sunset Beach v Kalifornii. Z tejto 27 metrov vysokej veže vznikol trojposchodový luxusný obytný dom. Vežu postavili v 90. rokoch 19. storočia, pričom ako byt slúži od 80. rokoch minulého storočia. Všetky poschodia domu rešpektujú kruhový rám s oblými oknami a verandou. Veža sa nachádza len pár desiatok metrov od Tichého oceánu a poskytuje unikátne výhľady na pláže Sunset Beach.

Vagón z druhej svetovej vojny

Vo Fort Collins v Colorade si manželský pár postavil malý domček zo železničného vozňa z druhej svetovej vojny. Rozhodli sa, že exteriér vozňa ponechajú pôvodný so všetkými škrabancami a preliačinami, ktoré sa ňom vznikli počas jeho dlhej životnosti. Podľa majiteľov to zvýrazňuje kontrast medzi exteriérom a nádherným interiérom vagóna. Bob Ross zariadil vozeň s manželkou vintage nábytkom, všade dominuje drevo a steny sú skrášlené maľbami. V priestore dominujú kvety a prírodné doplnky. Klenutá strecha prepúšťajúca množstvo svetla z vagóna urobila očarujúci domov.

Dom z väzenia

V roku 2020 vo Fayette v štáte Missouri ponúkli na predaj dom, ktorý na prvý pohľad pôsobil ako normálny priemerný dom. Dvere, dve poschodia,  červené tehly, trávnik, pekný plot, dom ako z katalógu, kým ste nevošli dovnútra. Pozdĺž dlhej chodby na vás čakalo deväť väzenských ciel. Budova postavená v roku 1875 totiž desaťročia slúžila ako úrad šerifa okresu Howard. Kupec, ktorý dom kúpi má voľnú ruku. Buď dom celý zrekonštruuje alebo zachová jeho atmosféru a z jednotlivých ciel urobí izby, ktoré môže ponúkať napríklad ako hotelové ubytovanie. Nechajme sa prekvapiť.

Dom z liečebne pre duševne chorých

Keby by ste si mali vybrať, v akej historickej budove budete bývať, málokto by si vybral bývalý „blázinec“. Luxusný bytový komplex známy ako The Octagon v New Yorku ním kedysi bol. Psychiatrická klinika patrí medzi najznámejšie, bohužiaľ kvôli zlému zaobchádzaniu s pacientmi, ktoré odhalila v roku 1887 novinárka Nellie Blyová, ktorá predstierala duševnú chorobu. Počas desiatich dní na klinike bola svedkom bitia, mučenia a absolútneho nedostatku hygieny. Keď zariadenie v roku 1955 definitívne zatvorili, zostalo prázdne až do roku 2006. Potom ho zrekonštruovali a prerobili na honosné obytné priestory so súkromnou posilňovňou, oddychovou miestnosťou a bazénom. Len či v budove nestraší...

Súkromná ostrovná pevnosť

Pevnosť Spitbank Fort postavili v roku 1878 na súkromnom ostrove južne od Portsmouthu v Anglicku. Slúžila ako aktívna námorná základňa pre námorníctvo až do roku 1956. Neskôr ju zrenovovali a dnes je z nej jeden z najluxusnejších hotelov, aké si viete predstaviť. V hoteli je kasíno, kúpele, bazén, posilňovňa i vínna pivnica. Okrem toho poskytuje panoramatické výhľady na Lamanšský prieliv s viacerými vyhliadkovými plošinami. Kombinuje tak bezpečie a luxus, ktorý však niečo stojí. Hotel si môžete prenajať na pár nocí alebo si kúpiť celý ostrov aj s hotelom za katalógovú cenu 5,2 milióna dolárov.