Kamélia dostala svoje meno podľa Johna Middlemista, ktorý ju priniesol v roku 1804 z Číny do Veľkej Británie. Už v tom čase išlo o rastlinu, ktorá sa nachádzala len v domoch bohatých Angličanov, keďže jej cena rozhodne nebola zanedbateľná. Middlemist daroval jeden exemplár aj botanickej záhrade Kew Gardens, ten však záhadne zmizol. A vyparili sa aj ostatné kamélie z celej Británie. V roku 1823 už existoval na Britských ostrovoch iba jediný kus a to v luxusnom sídle Chiswick House & Gardens.

Dodnes sa nevie, ako došlo k tomu, že kamélia prestala rásť vo svojej domovskej Číne. Nevedno ani, ako sa jeden exemplár dostal na Nový Zéland a prežil tu takmer dve storočia. Na tieto tajomstvá zrejme nikdy nebudeme mať odpoveď, isté však je, že Middlemistova červená kamélia je dnes asi najuniktánejšou rastlinou na Zemi. Novozélandský exemplár by ste mohli obdivovať v budove Treaty House v meste Waitangi, kde ho mali zasadiť v roku 1933.

Majitelia Chiswick House & Gardens občas kaméliu rozmnožia a kusy predávajú bohatým nadšencom. Tvrdia, že záujemcovia prechádzajú výberovým konaním, v konečnom dôsledku je ale všetko len o peniazoch. Najnovšie si jednu kaméliu kúpil rijádsky šejk.

Napriek tomu sa oficiálne uznáva existencia iba dvoch Middlemistových červených kamélií, keďže kusy, ktoré predávajú Angličania, sú v podstate príbuznými jedného z nich.

V polovici 19. storočia predával majiteľ Chiswick House & Gardens odrezky za ekvivalent dnešných štyritisíc eur. Za koľko sa odrezky predávajú dnes nie je známe. Ale určite to nebude málo, keď si jeden z nich kúpil niekto ako rijádsky šejk. Rádovo pôjde zrejme o desiatky tisíc eur, koniec koncov, platí sa za unikátnosť.