O amerických bankových gigantoch ako JPMorgan Chase, Morgan Stanley či Bank of America ste už zrejme počuli. Na opačnom konci spektra však stojí banka, ktorú pozná len málokto. Kentland Federal Savings and Loan je oficiálne najmenšou bankou v USA.

Založil ju v roku 1920 prastarý otec dnešného riaditeľa tejto miniatúrnej finančnej inštitúcie, ktorá funguje iba v Kentlande v štáte Indiana a poskytuje iba tri služby: získanie hypotéky na dom, otvorenie sporiaceho účtu a získanie depozitného certifikátu.
„Boli sme jedinou bankou, ktorá v čase krachu newyorskej burzy koncom 20. rokov nezavrela prevádzku,“ uviedol v jednom z rozhovorov riaditeľ James A. Sammons. „Ľudia cítili istotu, že ich peniaze nezmiznú.“

Svet bankovníctva sa však v priebehu minulého storočia nielen v USA drasticky zmenil. Pri pohľade na Kentland Federal Savings and Loan sa tak v podstate pozeráte do minulosti. James A. Sammons aj jeho pokladník, ktorého zamestnáva na čiastočný úväzok, sa na moderné technológie pozerajú s nedôverou a používajú tradičné nástroje. Sammons si myslí, že spôsob, akým pristupuje k podnikaniu, zomrie spolu s ním. Dnes má 55 rokov.

Ďalším dôvodom nevyhnutného zániku Kentland Federal Savings and Loan je malý zisk. Miestnu konkurenciu síce porazil o čosi nižšími úrokovými sadzbami pri hypotékach a vyšším percentom zisku na sporiacich účtoch, z týchto služieb však banke plynie prakticky jediný zisk. Nemá bankomaty a tak môže zabudnúť na výber poplatkov. Rovnako nepýta poplatky za vedenie účtov či sprostredkovanie hypotéky. Sammons banku vedie v starom štýle, ktorý je však odsúdený na zánik. A to zrejme už onedlho.