Menu
Palác kultúry a vedy, Varšava.

Kvíz KVÍZ Ako dobre poznáte Poľsko, našich severných susedov?

Ku Poliakom sme mali vždy veľmi blízky vzťah. Páči sa nám ich pohostinnosť, srdečnosť a chuť sa zabávať. Naučili sme sa od nich veľa zaujímavých vecí a radi tam chodievame na výlety či dovolenky. Ako dobre však poznáme našich severných susedov?

1 z 12 Ako sa volá najznámejšia soľná baňa, ktorá sa nachádza neďaleko Krakova?

2 z 12 Poľsko sa môže pochváliť viacerými zaujímavými jedlami. Pre mnohých je obľúbená polievka žurek, ktorú robievajú niekedy aj na raňajky. Aká nezvyčajná surovina do nej ide?

3 z 12 Čím je výnimočný hrad Marienburg?

4 z 12 Slováci sa s Poliakmi delia o naše veľhory. Aj jeden z našich najznámejších vrchov zasahuje na ich územie a je zároveň najvyšším kopcom poľskej strany Tatier. Ktorý to je?

5 z 12 Poľsko darovalo svetu niekoľko známych velikánov. Medzi nimi sa nachádza jeden významný mudrc, ktorý žil na prelome 15. a 16. storočia. Ako sa volal?

6 z 12 Niektoré slová z poľského jazyka nám vyvolávajú úsmev na tvári. Čo znamená v ich reči "szukać "?

7 z 12 Jedným z najobľúbenejších pápežov poslednej doby bol nepochybne Ján Pavol II., ktorý pochádzal z Poľska. Aké bolo jeho civilné meno?

8 z 12 Poľsko bolo veľmi ťažko poznačené počas 2. svetovej vojny. Nachádzalo sa tam niekoľko koncentračných táborov. Najznámejší z nich bol Auschwitz. Približne koľko ľudí v ňom zomrelo?

9 z 12 V Poľsku nájdete bohaté náleziská jedného vzácneho kameňa, pričom naši susedia patria k jeho najväčším dovozcom vo svete. Ktorý kameň to je?

10 z 12 Aké európske prvenstvo si držia Poliaci?

11 z 12 V Poľsku majú najväčší hrad na svete. Ktorý z ich historických skvostov to je?

12 z 12 Od našich severných susedov pochádza jeden z najznámejších skladateľov na svete. Ako sa volá?