George Clark je jedným z najväčších fanúšikov Charlieho Chaplina. Videl všetky jeho filmy niekoľkokrát a už v roku 2009 si v jednom všimol čosi mimoriadne zvláštne. Išlo o snímku, ktorá dokumentovala nakrúcanie filmu Cirkus z roku 1928. V jednom zábere sa objavila staršia žena, ktorá smerovala do kina. A vyzerala, akoby s niekým volala prostredníctvom mobilného telefónu.
Clark neváhal a klip zverejnil na Youtube, kde sa okamžite strhla búrlivá diskusia. Doslova cez noc sa video stalo senzáciou a komentovali ho tisíce ľudí, medzi inými aj známe osobnosti ako zabávač Jay Leno či Russell Howard.
Objavilo sa viacero vysvetlení toho, čo vlastne postaršia žena robila. Jedni tvrdia, že si popravovala naslúchadlo, ďalší zasa hovoria o prenosnom tranzistorovom rádiu. Každé z vysvetlení má čosi do seba a môže byť pravdivé, majú však jeden háčik. Tým je ženino správanie.
V jednom momente totiž dáma spomalí, zastaví a vidno, že sa s niekým rozpráva. Jej chovanie nedáva veľký zmysel a nahráva všetkým, ktorí hovoria, že ide o cestovateľku v čase. Podľa nich jednoznačne hovorí do mobilu alebo vysielačky, hoci tieto zariadenia v roku 1928 ešte neexistovali.
Aj keby naozaj išlo o cestovateľku v čase, otázkou ostáva, prečo sa vlastne rozhodla ísť na premiéru filmu Cirkus. Zo všetkých možných udalostí, ktoré sa vtedy odohrali, si nevedela vybrať nič dôležitejšie? Niektorí zástancovia konšpiračnej teórie o vražde amerického prezidenta Kennedyho tvrdia, že takzvaná Babushka Lady, ktorá v čase atentátu filmovala prezidentovo auto, bola tiež cestovateľkou v čase. A vybrala by si tým pádom podstatne dôležitejší dejinný moment než premiéru nejakého filmu, no nie?
Asi najlepším argumentom, ktorý dokazuje, že premiéru Cirkusu nenavštívila žena z budúcnosti, je fakt, že aby mohla s niekým volať cez mobil, potrebovala by mobilnú sieť. V 20. rokoch 20. storočia v okolí Los Angeles pochopiteľne žiadna neexistovala. Zástancom teórie o cestovaní v čase to ale neprekáža. Tvrdia, že ak vedci dokázali vynájsť túto technológiu, zrejme im nerobilo problém obísť absenciu existencie mobilných sietí. Prečo ale potom nevynašli technológiu, vďaka ktorej by sa mobil nemusel držať pri uchu, už ale zdôvodniť nevedia.
Cestovanie v čase možno navždy ostane len otázkou sci-fi filmov a literatúry, hoci žena z Chaplinovho filmu naozaj vyzerá, že prišla z budúcnosti. Stroj času, ktorý umožňuje pohľad do minulosti, však existuje už stovky rokov. Je ním teleskop. Pri pohľade do vesmíru sa vlastne pozeráte do minulosti. Slnko vidíte také, aké bolo pred ôsmimi minútami, galaxiu Andromeda zasa takú, aká bola pred 2,2 miliónmi rokov. Video, v ktorom sa môžete pozrieť na „cestovateľku v čase", nájdete pod článkom.